K sedemdesiatpäťke Oľgy Fejdiovej

RNDr. Oľga Fejdiová, CSc. sa narodila v Báčskom Petrovci 25. apríla 1942.V rodisku strávila prvé roky života a po II. sv. vojne sa s rodičmi presťahovala na Slovensko. Tam sa aj vyškolila. Vyštudovala a špecializovala geológiu a pôsobila na Slovenskom geologickom inštitúte v Bratislave. Je členkou Slovenskej geologickej spoločnosti a svoje vedecké práce uverejňovala v slovenskom Geologickom zborníku a tiež aj v Internacionálnom Geologickom žurnáli. Autorsky prispievala tiež i do našich dolnozemských časopisov, kde zverejňovala texty predovšetkým o významných dolnozemských rodinách a osobnostiach. Na Slovensku roky bola predsedníčka a podpredsedníčka Spolku Slovákov z Juhoslávie a v Dome zahraničných Slovákov v Bratislave sa angažovala v organizovaní Stretnutí mladých literátov zo slovenských gymnázií v zahraničí.

 

K sedemdesiatpäťke Oľgy Fejdiovej

 

Oľga Fejdiová je vnučkou Júliusa Kubányho, zakladateľa gymnázia v Petrovci, o čom viac TU: http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/9389-julius-kubany-18-6-1875-hlozany-10-7-1926-petrovec. J. Kubány (Kubáni) bol ženatý s učiteľkou Máriou Profantovov z Vrbice pri Liptovskom Mikuláši s ktorou mali dcéru Vieru. O nej viac TU: http://www.kulpin.net/component/content/article/22-aktuality/aktuality/9869-viera-fejdiova-r-kubanyova

Viera Kubányová sa vydala za Petrovčana, bankového úradníka, Pavla Fejdiho, s ktorým mali dcéru Oľgu. Po roku 1950 sa rodina Fejdiovcov presťahovala na Slovensko, avšak putá s rodiskom neroztrhali.

 

Oľga Fejdiová bola v Petrovci aj v roku 2000, kedy spolu s vtedajšou riaditeľkou Vierou Boldockou odhalili pamätnú tabuľu Júliusovi Kubánymu a Samuelovi Starkemu (Foto Jaroslav Grňa)

 

Oľga Fejdiová bola v Petrovci aj v roku 2000, kedy spolu s vtedajšou riaditeľkou Vierou Boldockou odhalili pamätnú tabuľu Júliusovi Kubánymu a Samuelovi Starkemu (Foto Jaroslav Grňa)

 

Oľga každoročne prichádza do Petrovca. Od prvých obnovených slávností v roku 1992, pravidelne chodí začiatkom augusta. Na SNS najprv prichádzala organizovane autobusmi so Spolkom Slovákov z Juhoslávie a v posledných rokoch sem chodí vo vlastnej réžii.

 

Báčsky Petrovec, SNS 2016

 

Báčsky Petrovec, SNS 2016

 

Rodokmeň Oľgy Fejdiovej je zvláštny aj podľa prastarých rodičoch. Je totiž pravnučkou známej rodiny Márie (1869 – 1934) a Daniela (1858 - 1945) Profantovcov z Liptovského Mikuláša. V Múzeu Janka Kráľa v tomto meste zachovávajú kolekcie prevažne textilných predmetov z prelomu 19. a 20. storočia rodiny Profantovej a uschovávajú i digitálny prepis denníčka Oľginej prastarej mamy Márie Profantovej rodenej Lackovej (1869 - 1934).

 

K sedemdesiatpäťke Oľgy Fejdiovej

 

RNDr. Olga Fejdiová, CSc. Žije na dôchodku v Liptovskom Mikuláši na Slovensku. Má syna Vladimíra a dve vnúčatá.

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

+3 #1 75 Olgy FejdiovejViera Benková 2017-04-25 22:57
Veľmi ma potešila stránka Kulpin.net, keď nám priblížila životnú púť našej dolnozemskej Petrovčanky a veľkej Slovenky Oľgy fwejdiovej, ktorá svojim životom dokazuje čo znamená mať dolnozemské korene napojené na liptovské kráže! Mojej kamarátke Oľge prajem ešte rad rokov aby sme sa stretali u nás v Petrovci nielen na SNS ale veru aj na Slovensku, ktoré otvorilo po dlhom čase cesty návratu "domov" ,a tým myslím na obe strany, aj pre nás..Živio!
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články