99 rokov od popravenia 44 Slovákov v Kragujevci

Pri príležitosti 99. výročia popravenia 44. slovenských vojakov, ktorých pred koncom prvej svetovej vojny zastrelili v Kragujevci 9. júna roku 1918, Vláda Republiky Srbska a Výbor pre zachovávanie tradícií oslobodzovacích vojen Srbska usporiadali dnes Srbsko-slovenské spomienkové slávnosti. Podujatie prebiehalo na Česko-slovenskom vojnovom cintoríne. Tohtoročné spomienkové slávnosti boli svojráznym úvodom k budúcoročným podujatiam, ktoré pri príležitosti storočnice tragickej udalosti spoločne zorganizujú Mesto Kragujevac, Vláda Republiky Srbska a Slovenská republika. Na Stanovljanskom poli v Kragujevaci bolo 44 slovenských vojakov Rakúsko – Uhorskej armády, príslušníkov náhradného práporu 71. Pešieho pluku popravených zastrelením, pretože sa vzbúrili proti nezmyselnej vojne a utlačovaniu.

 

Veľvyslankyňa SR v Belehrade kladie kvety k pomníku (archívne zábery Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Srbsku)

 

Veľvyslankyňa SR v Belehrade kladie kvety k pomníku (archívne zábery Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Srbsku)

 

K pomníku slovenským vojakom kvety položili predstavitelia Ministerstva práce, zamestnávania, bojovníckych a sociálnych otázok, Ministerstva obrany, Mesta Kragujevac, Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Belehrade, mimovládnych organizácií a občania. Po odznení slovenskej a srbskej štátnej hymny, ktoré zaspievala dobanovská Slovenka Daniela Greksová prihovoril sa Michal Hrušík, 3. tajomník slovenského veľvyslanectva.

 

Predstavitelia dobanovských Slovákov pri pomníku v Kragujevci (foto Željko Čapeľa)

 

Predstavitelia dobanovských Slovákov pri pomníku v Kragujevci (foto Željko Čapeľa)

 

Združenie potomkov vojakov 1912 až 1920 vojvodu Radomira Putnika z Kragujevca napoludnie usporiadalo ďalší príležitostný program. V galérii Národnej bibliotéky Vuka Karadžića otvorili výstavu obrazov a starých fotografií ako aj etno motívov zo života slovenského národa. Výstavu pripravil Slovenský kultúrno-umelecký spolok Šafárik z Dobanoviec a verejnosti bude sprístupnená do utorka 27. júna 2017.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Tomáš Čelovský (1958)

Objavy

Bola to zaujímavá hra
Nakúkať zvedavo
životu do karát
sám
Priúčať sa pravidlám hry
s pocitom dieťaťa
čo prvýkrát vyšlo na povalu
A nakoniec zistiť
že môžeš získať hociktorú kartu
Iba jednu nie

Tým posledným tromfom
čo si ho skrýva v rukáve
so sebavedomým úsmevom
tým ťa nakoniec dorazí

No predsa hráš
Inak nemožno
Hráš
teda si

 

Posledné komentáre

Posledné články