Kulpínska kuchárka

Keksy na železe (Waffle Iron)

Keksy na železe (Waffle Iron)
 
Radí pani Božka z Austrálie
 
Toto drobné pečivo sa hodí ku každej príležitosti a hádam preto nejaký recept nájdete v každej kuchárskej knižke. Ja robím podľa receptu, ktorý som zdedila po starej matere a zdá si mi zo všetkých najlepší. Pravda, trochu som si ho vylepšila. Aby ste si mohli urobiť takéto keksy, musíte mať, ako sme to doma nazývali „keksalo“. Staré „keksalá“-železá sa robili pre vtedajšie sporáky. Forma nasadla do diery nad ohňom.
 
foto
 
Dnešné „železá“ sú už iné. Na el. prúd, ktoré si zoženiete vo väčšine obchodov. Opláca sa kúpiť si ich. Hneď s prístrojom dostanete aj menší receptár, lenže môžem poznamenať, že takéto keksy sa mi vôbec nepáčia. Nepodobajú sa naším keksom. Sú to skorej zúbkované hrubé palacinky – šišky.
 
Keks nám je bežný názov pre druh drobného suchého pečiva, biskvitu. Pozná ho každý slovanský jazyk, i keď samo slovo je cudzieho (germánskeho) pôvodu a najskôr sme ho dostali z angličtiny, kde cake(s) = koláč, bábovka, torta, kúsok... Má ger. koreň kak, príbuzný ku kok... ktorý je zastúpený aj v nem. kuchen = koláč. V ang. XVIII. bola podoba cookie, čo pretrváva aj v dnešnej americkej angličtine a v holandskom koek = koláč. // Koľko je ten, akože ger. koreň domácim, ťažko je určiť, lebo asi to majú vypožičané z lat. jazyka. Viď etymológiu Kuchyňa. (http://kruhy.blogspot.com )
 
Suroviny (podľa receptu starej matere - vylepšený):
250 g. masla, alebo 200 g. masti;
250 g. cukor = 7-8 lyžíc;
4 vajcia;
1 vrecúško vanilkového cukru (25 g.)
1 lyžica postrúhanej citrónovej kôry;
1 čajová lyžička bikarbóny;
300 g. hustej kyslej smotany;
800 g. múka (alebo koľko zoberie).
 
 foto
 
Výzor „železa, keksala“, po ang. „Waffle Iron“.
Ak ešte nemáte takéto „železo“, určite ho nájdete v obchodoch.
 
Pracovný postup:
 
Do preosiatej múky, rukami rozdrobíme (na drobno pokrájané) maslo. Masa má vypadať, ako omrvinky. Pridáme vyšľahané vajcia, cukor, sódu bikarbónu, vanilku, citrónové kôru, smotanu a všetko zmiesime na tuhé cesto. Vypracujeme a odložíme si ho na chladné miesto, aby si oddýchlo. Najmenej pol hodiny, ale môže oddychovať aj 24 hodiny.
 
Oddýchnuté cesto vyložíme na lopár a urobíme z neho jeden veľký valec. Valec rozkrájame na kúsky veľkosti slepačieho vajca. Každý kúsok rozvaľkáme na lokšičku, v rozmere veľkosti železa. (Dostanete 24 – 30 kúskov.) * Ja si pri vaľkaní lokšičku položím na papier, kde mám urobený presný kruh. Najlepšie sa vaľká keď je cesto medzi dvoma papiermi. Nelepí sa.
 
Predhrejeme si železo. Na ňom je stupnica od 1 do 6. Obyčajne robím na štvorke.
 
Kým sa mi jedna dávka pečie, zatiaľ si rozvaľkám druhý kúsok.
 
Upečené a ochladnuté keksy sa rozlomia na štyri časti.* Ak robíme na starodávnom železe (na sporáku), železo si musíme pomastiť a cesto si robíme v podobe guľôčok veľkosti orecha.
 
Pôvodný recept starej matere:
 
1 šálka masti, 1 šálka cukru, 1 šálka smotany, 4 vajcia, 1 balík vanilkového cukra a na koniec noža sódy bikarbóny. Múky koľko zoberie, aby masa bola dosť tvrdá. Robia sa guľôčky a pečú sa v železe.
 
* Pozor! Masť, cukor, vanilkový cukor a vajcia vyšľaháme na penu. Ďalej pokračujeme, ako pri „vylepšenom“ recepte.
 
Božena Kulíková
 
Ostatné recepty pani Božky nájdete v okienku KULPÍNSKA KUCHÁRKA z pravej strany.

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné komentáre

Posledné články