Linky

Veterná energia z Kovačice

V roku 2017 podpísaná bola zmluva o dodávke 38 veterných turbín pre veternú elektráreň Kovačica a dnes tie turbíny banátske vetry už naplno roztočili. Do tohto veterného parku investovala izraelská spoločnosť Enlight, ktorá tu plánuje výrobu 300 GWh energie, čo predstavuje takmer jedno percento celkovej elektrickej výroby v Srbsku a malo by vystačiť na zásobovanie 68 000 domácností. Veterný park s výkonom 104,5 MW skúšobne dali do prevádzky pred niekoľkými mesiacmi a na dnešnom slávnostnom oficiálnom otvorení sa zúčastnil aj minister baníctva a energetiky Aleksandar Antić. On zdôraznil, že Srbsko aj naďalej bude podporovať projekty z oblasti obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú významné pre životné prostredie.

 

Veterná energia z Kovačice

 

Veterný park Kovačica bude vyrábať čistú veternú energiu a pripojený bude do elektrickej siete Srbska. Veterné turbíny sú vysoké 110 metrov, čo je ideálne pre stredne silné vetry, aké fúkajú vo vojvodinskej rovine.

Izraelská spoločnosť Enlight Renewable Energy v tomto roku ukončila aj s výstavbou veterného parku Čibuk 1 v Kovine, ktorý má 57 turbín a podobne ako aj kovačický, vyfinancovala ho Európska banka pre obnovu i rozvoj (EBRD).

Vláda Srbska ešte na začiatku roka 2016 zladila oblasť obnoviteľných zdrojov energie s európskymi štandardmi a vtedy bolo ohlásené, že našej krajine iba energia vetra prinesie bezmála miliardu eur investícií. Pri Kule boli vybudované prvé veterné turbíny a plánované sú aj ďalšie v Alibunare, Plandišti a v okolí Vršca. O tom viac TU:
http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/10080-38-turbin-pre-veterny-park-v-kovacici

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň
1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

Posledné komentáre

Posledné články