Linky

Trojdňový smútok v Srbsku

O 7:07 v piatok 20. novembra 2020 vo vojenskej nemocnici Karaburma v Belehrade, určenej pre pacientov s Covid-ochorením, zosnul Jeho Svätosť Irinej (Miroslav Gavrilović), arcibiskup pećský, metropolita belehradsko-karlovecký a patriarcha srbský. Najvyšší predstaviteľ Srbskej pravoslávnej cirkvi (SPC) zomrel vo veku 90 rokov. V Srbsku je vyhlásený trojdňový smútok, ktorý sa začal dnes a bude trvať do nedele, keď bude srbský patriarcha pochovaný. Keďže v posledných dňoch v Srbsku pribúda vyše 6.000 potvrdených prípadov covid-19 a vyše 30 úmrtí, platia prísne bezpečnostné opatrenia. Očakáva sa však, že v nedeľu, na poslednú rozlúčku zosnulého patriarchu vyprevadí veľký počet veriacich. Svätému archijerejskému snemu a Srbskej pravoslávnej cirkvi kondolenciu zaslal i Jaroslav Javorník, biskup Slovenskej evanjelickej a.v. cirkvi v Srbsku. V sústrastnom telegrame uviedol:

 

Trojdňový smútok v Srbsku

 

Vážení a kresťanskou láskou milovaní bratia a sestry!

Slovenská evanjelická a.v. cirkev úprimne s Vami zdieľa Váš smútok zo zosnutia Jeho Svätosti Patriarchu Irineja. V našich modlitbách sme s Vami a prosíme Pána aby daroval večný pokoj a večnú blaženosť duši, tak ako Vám i nám drahého blahoslaveného Patriarchu Irineja. Nášmu kňazstvu a veriacim zostane vo vzácnej spomienke jeho hlboko duchovná osobnosť. Vo svojom vlastnom a v mene kňazov a veriacich Slovenskej evanjelickej a.v. cirkvi v Srbsku Jaroslav Javorník, biskup SEAVC v Srbsku.

V súvislosti s úmrtím srbského patriarchu reagoval aj epidemiológ Predrag Kon. On upozornil, že rozlúčka a pohreb patriarchu Srbskej pravoslávnej cirkvi Irineja, ktoré sú ohlásené na nedeľu, sú veľkým epidemiologickým rizikom. "Čo musím povedať, je, že v tejto situácii je veľkým rizikom samotná rozlúčka a tiež samotný pohreb. Je mojou povinnosťou to povedať. Na druhej strane, všetkých tých, ktorí cítia potrebu zúčastniť sa na tom, úctivo prosím, aby použili existujúcu ochranu a postarali sa o bezpečnú vzdialenosť, aby sa zabránilo akejkoľvek možnosti infekcie," povedal Kon pre RTS. Ďalej uviedol, že sú stále platné opatrenia, vrátane zákazu zhromažďovania viac ako piatich osôb, ale zároveň dodal, že veriaci cítia potrebu vyprevadiť svojho patriarchu. Oficiálne toto pohrebné zhromaždenie nie je v tejto situácii epidemiologicky prijateľné, upozornil Kon, ale na druhej strane, ako dodal, je to niečo, čo nemôže nikto zakázať.

Kon ďalej uviedol, že lekárska časť krízového štábu trvala na prijatí prísnejších opatrení a návrh predložila predsedníčky vlády. Očakáva, že vláda ich prijme a že budú zajtra oznámené. Varuje, že najnovšie v Belehrade denne býva potvrdených viac ako 2.000 nových prípadov a každý deň sa ich prakticky objaví 20.000. „Je to 10-krát viac, ako čo testovaním potvrdíme," zdôraznil Kon a dodal.„Požiadal by som najmä starších ľudí a tých, ktorí sú obzvlášť citliví, aby si nepripúšťali riziko, ktoré bude na tom pohrebe." Varoval, že vírus pustoší Srbsko.

Pri príležitosti smrti srbského patriarchu Irineja sa dnes v Srbskom patriarcháte v Belehrade uskutočnilo zasadanie Svätej synody biskupov Srbskej pravoslávnej cirkvi, ktoré v takýchto situáciách rozhoduje podľa ústavy Srbskej pravoslávnej cirkvi. Okrem iného vyniesli rozhodnutie, že telo patriarchu Irineja bude zajtra vystavené počas svätej liturgie v katedrálnom chráme svätého archanjela Michala v Belehrade a potom bude prenesené do chrámu svätého Savu na Vračare, kde budú mať veriaci možnosť rozlúčiť sa s najvyšším hodnostárom SPC. Svätá liturgia sa bude slúžiť v nedeľu 22. novembra 2020 v kostole sv. Savu na Vračare so začiatkom o 9.00 h. V pokračovaní svätej liturgie sa bude slúžiť aj omša a telo patriarchu bude pochované v krypte chrámu svätého Sávu.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Daniel Pixiades (1931)

Pre budúce dni

A vody tečú, tečú, tečú
do rodiska, v krajinu ďalekú...

V krajinu najdlhších snov.

Z krajiny do krajiny
a nikde nemať krov.

Zvädnuté ruže v cudzej záhrade.
Zvädnuté oči na ceste.
Zvädnuté ruky na poduške!

 

Posledné články