Mozaika

Strmhlav

Na príklade Kulpína zhodnoťme, či skutočne strmhlavo upadáme. Z perspektívneho turistického strediska sa totiž Kulpín za iba desaťročie stal zapadákovom, kam už turistické cesty nesmerujú. A pred desaťročím sem prichádzalo často niekoľko turistických autobusov denne, kým v súčasnosti sa k nám dostanú turisti snáď len ak zablúdia. Ak aj zablúdia, obanujú, lebo takmer nemajú čo vidieť. Kaštieľ, do ktorého koncom roka 2008 bolo investovaných prostriedkov z republikovej, obecnej a aj z miestnej pokladnice, v ktorom „pulzoval" život, akosi potichu sa dostal pod správu Múzea Vojvodiny z Nového Sadu a potom už v ňom aktivity postupne zamierali. Pred iba desaťročím tento objekt bol pýchou petrovskej obce, kam obecné vedenie privádzalo najvyššie návštevy. Veď, bolo sa s čím pochváliť. Rekonštruovaný objekt, v ňom Poľnohospodárske múzeum, jediné a jedinečné v celej krajine. V ňom sa návštevníci mohli veľa toho dozvedieť aj o tunajších Slovákoch, ktorí v pravom slova zmysle vyorávali mnohé brázdy na týchto spustošených končinách.

 

Kaštieľ pred desaťročím a dnes

 

Kaštieľ pred desaťročím a dnes

 

Strmhlav

 

Kaštieľ pred desaťročím a dnes

 

Okrem poľnohospodárskych expozícií, návštevníci si mohli obzrieť aj Veľký kaštieľ, výstavy obrazov, a napríklad aj originálny Chevrolet-Roadster, vyrobený v roku 1973 – automobil známy z amerického akčného filmu o Batmanovi a Robinovi. Takých automobilov v Európe bolo iba niekoľko, presnejšie v Nemecku ich bolo tri a jeden z nich prepravili do Kulpína.

V septembri roku 2008 sa v kaštieli usporiadal záverečný deň XV. svetového kongresu poľnohospodárskych múzeí a do Kulpína vtedy zavítali svetoznámi odborníci z celého sveta.

Prezidentom kongresu bol prof. Dr. Ján Kišgeci, ktorý pre vysokých hostí v Kulpíne prichystal pestrý kultúrno-umelecký program a bohato prikryté stoly na ktorých nechýbali ani slovenské špeciality.

V júni roku 2009 slovenský prezident Ivan Gašparovič svoju oficiálnu návštevu Srbska končil stretnutím s krajanmi v kulpínskom kaštieli.

V tom období bol Kulpín zaradený, spolu s ďalšími jedenástimi mestami, do turistickej mapy Vojvodiny. V kaštieli sa konali sobáše a mladuchy sa mohli odvážiť a dostať certifikát, že nie sú bosorkami.

 

Strmhlav

 

Strmhlav

 

Strmhlav

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články