Arheološki nalaz u Kulpinu

Slovensko a Slováci na novosadskom výstavisku

V Novom Sade do nedele trvá 50. Medzinárodný veľtrh LORIST, ktorý okrem lovu, rybolovu, športu a turizmu zastrešuje aj viaceré ďalšie veľtrhy a podujatia. V rámci veľtrhu turizmu prebiehalo napríklad zaujímavé podujatie Gorenje Gastro planéta, na ktorom veľvyslanci jednotlivých krajín prezentovali svoje gastronomické dedičstvo a kuchárske špeciality. Slovenskú tradičnú kuchyňu predstavila veľvyslankyňa Slovenskej republiky J.E. Dagmar Repčeková, ktorá si utvorila tím a ten jej pomáhal pripraviť tradičné slovenské jedlá. Tak petrovský Národný dom Aróma v čele s Jasnou Potkonjakovou nachystal krumple na ťapši, svadobnú kapustu, bryndzové halušky, makové rejteše a ďalšie dobroty a nechýbala ani chýrečná petrovská štipľavá klobása Karola Horváta. Anna Legíňová tú kulinársku nádheru doplnila omaľovanými predmetmi so slovenskou ornamentikou.

 

Foto: Color press grup

 

Foto: Color press grup

 

Foto: Color press grup

 

Foto: Color press grup

 

Foto: Color press grup

 

Nápomocnú ruku v organizácii prezentácie slovenských jedál podali Turistická organizácia a Obec Báčsky Petrovec, v mene ktorej sa prihovoril predseda Srđan Simić. Predseda petrovskej obce prevzal i Zlatú medailu Novosadského veľtrhu pre Slovenské národné slávnosti a Jasna Potkonjak Veľkú zlatú medailu Novosadského veľtrhu, ktorú si reštaurácia Aróma pridá k doterajším štyrom. Eko apartmány z Báčskeho Petrovca tiež získali Zlatú medailu.

Gorenje Gastro planétu zorganizoval magazín "Diplomacy & Commerce", združenie "Bač u srcu Bačke" i "Petrovaradin medija", v spolupráci s Novosadským veľtrhom.

 

Anna Legíňová a Karol Horvát

 

Anna Legíňová a Karol Horvát

 

Počas LORIST-u v Master stredisku Novosadského veľtrhu prebiehalo šieste Dunajské biznis fórum. Organizátorom bola Hospodárska komora Srbska. Na ňom sa zúčastnili predstavitelia biznisu, vedy, kultúry, médií, politiky, diplomacie a verejného života z 14 krajín.

Podľa informácií Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Srbsku na plenárnom zasadnutí 6. Dunajského podnikateľského fóra v Novom Sade bola udelená cena „Dunajský kvet" aj predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky Andrejovi Dankovi. Cenu získal za podporu eurointegračného procesu Srbska počas slovenského predsedníctva Európskej rady v roku 2016 a organizovanie Konferencie predsedov Európskeho parlamentu s účasťou krajín v prístupovom procese k EÚ.

 

Foto: Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Srbsku

 

Foto: Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Srbsku

 

Cenu z rúk profesora Radovana Pejanovića, predsedu Rozvojovej poľnohospodárskej agentúry Srbska prevzala mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Srbskej republike Dagmar Repčeková.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Miroslav Demák:
     September
     (Rómeo a Júlia)

Už je po všetkom
Koľko je ešte pred nami

Po prvom milovaní odpočívajú
na mojej dlani Romeo a Júlia
Krajina im tíško na viečka sadá
Zo všetkých strán septembrové ráno
padá na zrelé hrozná
...
Vtedy sa nikomu nechce dnu
a nikomu von Bývame zúfalo sami
Asi mám preto Merkucia
zo všetkých najväčšmi rád

Už je po všetkom A toľko
toľko je stále pred nami
(úryvok)

 

Posledné komentáre

Posledné články