Arheološki nalaz u Kulpinu

30 rokov Nežnej revolúcie

V pondelok večer 9. decembra v Dome mládeže v Belehrade otvorili výstavu Nežná revolúcia, zobrazujúcu osudové udalosti pred 30 rokmi, ktoré viedli slovenský a český národ k slobode. Otvorila ju J.E. Dagmar Repčeková, veľvyslankyňa SR v Belehrade a zodpovedný redaktor programu Dragan Ambrozić.Výstava potrvá do piatka 13. decembra. Deň predtým, vo štvrtok 12. decembra o 19. hodine na rovnakom mieste, teda v Dome mládeže v Belehrade usporiadajú tribúnu venovanú nežnej či zamatovej revolúcii. Na tribúne sa zúčastnia historici zo Slovenska a Srbska.

 

Foto: Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Srbsku

 

Foto: Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Srbsku

 

Foto: Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Srbsku

 

Foto: Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Srbsku

 

Výstava Nežná revolúcia zaznamenáva 30-ročnicu udalostí počas ktorých vo vtedajšom Československu došlo k zmene existujúceho autoritatívneho režimu a k nastoleniu demokracie.

Pred 30 rokmi, 17. novembra roku 1989 sa v Prahe najprv zhromaždili študenti a už 25. novembra iba v Prahe demonštrovalo asi 750 tisíc ľudí. K štrajku sa pripojili aj občania Bratislavy a iných miest. Komunistická strana Československa, pod nátlakom protestujúcich, bola prinútená zrieknuť sa svojho monopolu na moci. Dňa 10. decembra komunistický prezident Gustáv Husák vymenoval prvú nie v úplnosti komunistickú vládu od príchodu komunistov na moc. Alexander Dubček sa stal predsedom Zväzového parlamentu a Václav Havel bol zvolený za prezidenta Československa.

Autorom výstavy Nežná revolúcia je Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a organizátorom štvrtkovej tribúny je Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Srbsku. Na tribúne sa prihovorí riaditeľ oddelenia súčasných dejín Slovenského fondu národnej pamäte Peter Jašek a predstaviteľ študentov z Fakulty politických vied v Belehrade Milan Krstić.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články