Knižnica v Kulpíne

Úhyn rýb v kanáli

Vo štvrtok 11. júla 2019 na kanáli DTD, na úseku Báčsky Petrovec - Karavukovo, v časti známej ako "triangla" bol zaregistrovaný masový úhyn rýb. Všimli si ho rybári, ktorí ihneď reagovali a hlásili kompetentným. Uviedli, že zahynulo veľké množstvo rýb rôzneho druhu, vrátane šťuky, že je voda špecifickej vône a na jej povrchu pláva akási tráva. Inšpekcia, rybárske služby, ako aj tímy verejného podniku „Vody Vojvodiny" a vodohospodárskeho inšpektorátu dnes boli v teréne. Podľa vedúceho pokrajinskej inšpekcie životného prostredia Nemanju Ivanovića prvé zistenia svedčia, že je voda na tomto úseku kanála „mastná" a predpokladá, že pravdepodobne do vody boli vypustené nejaké mastné kvapaliny. Podľa jeho slov najviac úhynu utrpela biela ryba a ostriež, druhy ktoré sú zvlášť citlivé na zloženie vody.

 

Kanál v Báčskom Petrovci 11. júla 2019

 

Kanál v Báčskom Petrovci 11. júla 2019

 

Kanál v Báčskom Petrovci 11. júla 2019

 

Kanál v Báčskom Petrovci 11. júla 2019

 

Kanálová sieť vo Vojvodine je inak najznečistenejším európskym vodným tokom. Jeho jedna časť, Veľký báčsky kanál, ekologický čierny bod Európy, je pri Vrbase zanesený s viacmetrovou vrstvou kancerogénneho bahna, ktoré obsahuje veľké množstvá ťažkých kovov a rôznych škodlivín. Tie škodliviny sa kanálovou sieťou šíria a odtekajú aj do Dunaja. Tak je to už roky, z roka na rok sa situácia opakuje a ako bolo vlani možno si pozrieť TU: http://www.kulpin.net/o-kulpine/arheoloski-nalaz-u-kulpinu/22-aktuality/aktuality/10360-nas-kanal-vo-svojich-roznych-podobach

Pred mesiacom poslanci Zelenej parlamentnej siete Zhromaždenia Vojvodiny v teréne mapovali situáciu. Zhromaždenie AP Vojvodiny ešte v roku 2017 vynieslo rozhodnutie o vypracovaní priestorového plánu čistenia kanálu a Vody Vojvodiny, ktoré sa starajú aj o kanálovú sieť, v posledných niekoľkých rokoch na tie účely vyčlenili vyše 250 miliónov dinárov. Kanál je napriek tomu veľmi zanedbaný, neupravený, s množstvom trstiny a nechýba ani iné vodné rastlinstvo. Prístup k vode je takmer nemožný.

 

Kanál v Kulpíne 11. júla 2019

 

Kanál v Kulpíne 11. júla 2019

 

Kanál v Kulpíne 11. júla 2019

 

To sú ale naše špinavé móresy: lievanie z deravého do prázdneho. Peniaze sa operú, kým špina si ďalej pokojne bude plávať kanálom. Znečisťovatelia sa asi veľmi netrápia, vedia, že sa aj oni ľahko „operú", že sa prach trochu zdvihne, no čoskoro sa všetko vráti do zabehaných koľají.

A na apel lekárov, akým je Božidar Mirković, pulmológ-onkológ z nemocnice vo Vrbasi, ktorý upozornil na nárast počtu onkologických pacientov, čoho dôvodom je podľa neho práve znečistenie kanálovej vody, sa neveľmi dbá.

http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/10289-velky-bacsky-kanal-stale-nahana-strach

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné komentáre

Posledné články