Knižnica v Kulpíne

Slovenský veľvyslanec rokoval so srbskou ministerkou kultúry

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Belehrade Fedor Rosocha sa rozprával s ministerkou kultúry a informovania Srbska Majou Gojkovićovou o kultúrnej spolupráci medzi našimi dvomi krajinami, predovšetkým o projektoch, ktoré sa budú realizovať na jeseň aj pod záštitou Ministerstva kultúry. Jednou z tém rozhovoru bol aj proces zápisu kovačického naivného umenia do Zoznamu svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Informujú o tom zo Slovenského veľvyslanectva v Srbsku.

 

Foto Veľvyslanec Slovenskej republiky v Srbsku

 

Foto Veľvyslanec Slovenskej republiky v Srbsku

 

Slovenský veľvyslanec odovzdal ministerke Gojkovićovej súbor slovenských euromincí pomenovaný Slovenské insitné maliarstvo zo Srbska. Vydala ho Národná banka Slovenska (NBS) a Mincovňa Kremnica podľa svojho emisného plánu na rok 2020. Oficiálna sada mincí obsahuje všetkých 8 nominálov a tiež žetón/token, ktorý je z nich najväčší. Žetón je venovaný dvom najúspešnejším žijúcim maliarom kovačickej insitnej školy najstaršej generácie: na jednej jeho strane je segment z obrazu Evy Husárikovej z Kovačice a z druhej strany je obraz Jána Bačúra z Padiny. Tento jedinečný počin Národnej banky Slovenska a táto vzácna sada mincí boli vyrazené aj ako podpora kovačickej insitnej škole, ktorú tak mali posunúť o krok bližšie k zápisu do Zoznamu svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Slovenský veľvyslanec rokoval so srbskou ministerkou kultúry

 

Naplánované sú aj niektoré kultúrne podujatia, ktorými by sa slovenský štát ešte viac chcel pričiniť v podpore nášho insitného umenia na jeho ceste k UNESCO. Pripravuje sa totiž celotýždenné podujatie v Belehrade, v rámci ktorého by sa v našom sídelnom meste propagovala slovenská kultúra za prítomnosti špičkových reprezentantov slovenského folklóru, filmu a ďalších predstaviteľov zo Slovenska.

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné komentáre

Posledné články