Kratak pregled istorije

Martina Agarská zvíťazila v Pivnici

V pivnickej kinosále včera a dnes po 54. krát zaznela zvučka nášho najstaršieho festivalu Stretnutia v pivnickom poli. Novinkou tohtoročného festivalu bolo jeho dvojdňové trvanie. Organizátori sa rozhodli vtesnať podujatie, ktoré sme zvykli sledovať tri dni, do dvoch dní pre malý počet interpretov. Bolo ich iba trinásť. Napriek tomu odborná porota pozitívne zhodnotila festival, keďže prednes spevákov bol na veľmi dobrej úrovni a orchester a zvukári si tiež zaslúžili uznanie. Cenu odbornej poroty si vyspievali Martina Agárská z Boľoviec - prvú cenu, Vladimír Kriška z Hložian - druhú cenu a dve tretie Shaili Ponigerová Forero z Báčskeho Petrovca a Andrea Koruniaková z Kulpína. Obecenstvu sa tiež páčil prednes Vladimíra Krišku z Hložian a najmä Janka Merníka z Pivnice. Ceny za autentickosť získali Vladimír Ábelovský z Aradáča a Jarmila Hajková z Kovačice a najkrajšie kroje mali Silvia Ferková z Hložian a Iveta Kováčová z Petrovca, ktorá získala i Špeciálnu cenu odbornej poroty.

 

Foto: SKUS Pivnica Pivnica

 

Martina Agarská, Boľovce

 

Martina Agarská, Boľovce

 

Foto: SKUS Pivnica Pivnica

 

Foto: SKUS Pivnica Pivnica

 

Foto: SKUS Pivnica Pivnica

 

Foto: SKUS Pivnica Pivnica

 

Foto: SKUS Pivnica Pivnica

 

Publiku v plnej sieni sa predstavilo 13 interpretov z 10 prostredí. Podľa festivalových pravidiel každý sólista zaspieval dve pesničky, jednu rýchlu a druhú pomalú. Odborná porota, ktorá hodnotila prednes spevákov pracovala v zložení Jarmila Juricová Stupavská, Mária Zdravkovićová a Miroslav Hemela. Kroje aj tohto roku hodnotil odborník etnológ Patrik Rago. Už tradične aj obecenstvo v sieni si volilo svojho favorita. Počas koncertov spevákov sprevádzal ľudový orchester pod vedením Valentína Michala Grňu.

Organizátormi stretnutia boli Národnostná rada, SKUS Pivnica, Zhromaždenie obce Báčska Palanka a Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov.

Festival otvorila predsedníčka NRSNM Libuška Lakatošová a moderátorkou bola Anna Zorňanová.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné komentáre

Posledné články