Metropolita Stratimirović

IN MEMORIAM – Jaroslav Pap

Jeden z najlepších vojvodinských fotoreportérov Jaroslav Pap zomrel náhle 16. augusta 2021 v poľovnom revíri „Kazuk" neďaleko Somboru. Jaroslav Pap sa narodil 7. júna 1957 v Laliti, kde ukončil základné školenie, kým to fotografické absolvoval v Novom Sade. Vyše 25 rokov bol fotografom v NVU Dnevnik, čo vplývalo na rozvoj jeho fotografickej cesty, od fotoreportéra po redaktora fotografie. Jeho fotky si svoje miesto našli v známych európskych časopisoch. Vystavoval doma a v zahraničí. Získal prestížne ocenenia od tlačových agentúr TANJUG a BETA a je aj laureátom prestížnej ceny YU PRES FOTO a českej ceny MYSLIVOSŤ. Niekoľkokrát bol vyhlásený za fotoreportéra roka v žánroch spravodajskej fotografie.

 

IN MEMORIAM – Jaroslav Pap

 

IN MEMORIAM – Jaroslav Pap

 

Okrem denných life fotografií, Jaroslav Pap si vždy nachádzal čas aj na fotografovanie prírody. Tento fotografický nadšenec bol totiž milovníkom prírody a bol aj zakladateľom fotografického hnutia Foto Lov, ktoré proklamuje život s prírodou a nie vedľa nej.

Okrem denných aktualít a prírody fotografoval konflikty a vojnové udalosti na Balkáne, v Rumunsku, na Kosove a Metochii, bombardovanie Juhoslávie...Samostatné výstavy fotografií mal vo vyše dvadsať mestách v Srbsku a v zahraničí, okrem iného aj 2016. v Galérii Babka v Kovačici a pravidelne sa zúčastňoval aj na Bienále fotografie – Majstri fotografie, ktoré organizuje Galéria SND v Kysáči v čele s predsedom Michalom Madackým. Galéria SND mu 22. decembra 2011 usporiadala samostatnú výstavu fotografií.

 

IN MEMORIAM – Jaroslav Pap

 

V Kysáči 2016 J. Pap prvý sprava (Foto Martin Pucovský)

 

Fotografia J. Papa, ktorou sa v tomto roku zúčastnil na Bienále fotografie – Majstri fotografie v Kysáči

 

Fotografia J. Papa, ktorou sa v tomto roku zúčastnil na Bienále fotografie – Majstri fotografie v Kysáči

 

Inšpiráciu a životnú energiu nachádzal v takmer každodennom kamarátení s milovníkmi prírody a v takmer každodennom sledovaní prírodných javov na území Horného Podunajska.

Pre kovačickú televíziu novinár Ján Špringeľ robil s Jaroslavom Papom interview a najnovšie ukážky tých rozhovorov zverejnil v nekrológu.

 

 

Česť jeho pamiatke!

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články