Milan Hodža

Výhražný list

Slovenská evanjelická cirkev v Begeči dostala výhražný list, v ktorom Slováci z toho mesta majú dva alebo tri mesiace na presťahovanie sa do susedného mesta Hložany, ktoré sú s väčšinovým slovenským obyvateľstvom. Prípad sa stal pred týždňom, keď žena poverená upratovaním našla v kostolnej schránke štyri ručne písané strany s vyhrážkami Slovákom, no zistilo sa to až teraz, pretože cirkevná vrchnosť nechcela s tým vyjsť na verejnosť. Prípad rozbúril hladinu po to, ako na facebookovom profile Begečana Davida Francistiho, boli zverejnené fotografie listu, v ktorom je okrem iného napísané: "Ak máš rozum, odíď! Ak nie, čaká ťa peklo ako našich Srbov v Kosove!" Médiá hneď reagovali a potom sa samozrejme rozprúdila živá debata na sociálnych sieťach. V tomto čase, keď sa už začínajú predvolebné aktivity, „fabrikujú" sa aj mnohé aféry. Treba byť preto nanajvýš obozretný a nerozfukovať pahrebu tam kde oheň nie je žiaduci. Hneď reagoval aj Jaroslav Kopčok, senior báčsky a farár hložiansky a včera bol zverejný záber tlačovej konferencie našich najvyšších zastupiteľov, ktorí sa k listu vyjadrili.

 

Výhražný list

 

Keďže mnohé komentáre na facebooku prekračovali hranice slušnosti a boli aj urážajúce, právom pobúrene reagoval Jaroslav Kopčok, ktorý napísal:

„Vážení, píšete o niečom, čoho ste neboli svedkami, o čom nič neviete a robíte si vlastné uzávery bez znalosti faktov. Prečítali ste list, nejaké komentáre k nemu a máte pocit, že môžete hovoriť k veci. List, ktorý vzbudil toľko pozornosti prišiel na adresu modlitebnice Slovenského evanjelického a.v. filiálneho cirkevného zboru v Begeči. Nájdený bol v poštovej schránke ešte 14.10. Bol som o tom okamžite informovaný a okamžite som o tom informoval aj pána biskupa, ktorý okamžite informoval náčelníka polície. Dňa 15.10. som bol aj s pani kurátorkou - na meno ktorú bol list adresovaný (ale s adresou modlitebnice) dať vyhlášku na polícii v Novom Sade. Okrem inšpektorov bol prítomný aj človek z bezpečnostno informatívnej agentúry, ktorý nás uistil, že vec berú vážne a povedal nám, že o celej veci je informovaný aj minister vnútorných vecí. Taktiež som okamžite informoval aj Predsedníčku NRSNM a pán biskup okamžite informoval aj jeho excelenciu veľvyslanca Slovenskej republiky. Na polícii nám povedali, aby sme zatiaľ, kým prebieha vyšetrovanie verejnosť o tomto neinformovali. Nie vinou cirkevnej vrchnosti ani nikoho vyššie spomenutého sa vec dostala na verejnosť až teraz a vzbudila toľko pozornosti. Uisťujem vás, že som v dennom kontakte so všetkými relevantnými činiteľmi v tomto predmete a každý si koná svoju časť práce na odhalení páchateľa tohto hnusného činu. Takéto vzájomné osočovanie sa nikomu nepomôže. Slušné by bolo ospravedlniť sa dotknutým osobám a nechať každého robiť svoju prácu. Jaroslav Kopčok, farár CZ Hložany a senior báčsky."

 

 

Komentárov  

0 #2 RE: Výhražný listn.k. 2021-10-28 17:08
Ako sa povie "omerta" na buta-totistánskom ?
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
0 #1 RE: Výhražný listn.k. 2021-10-28 17:05
Ako sa povie "omerta" na butatotistánskom ?
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články