Rádio Kulpín

Prvé maturantky petrovského gymnázia

Vie poštekliť našu zvedavosť stará fotografia, na ktorej je pekná mladá dievčina, zvlášť keď ju dostaneme bez vysvetlenia a o nej nič nevieme. Z druhej strany fotografie je predsa pár údajov, a to je teda počiatočná stopa. Potom sa už klbko rozplatá. Z druhej strany fotografie sa uvádza rok 1927, Petrovec, gymnázium, priezvisko Šepráková a v podpise meno Zuzana. V školskom roku 1926/1927 maturovala prvá generácia na gymnáziu v Petrovci. Bolo tam päť dievčat, z nich dve Zuzany, všetky v rovnakej rovnošate. Dievčina z fotografie by mohla byť Zuzana Štrbová. Keď sa nazrie do Pamätnice – 50 rokov slovenského gymnázia v Petrovci, tam uvádzajú: Zuzana Štrbová narodená 11. marca 1908 v Petrovci. Žije v Rijeke. Pamätnica vyšla tlačou roku 1969.

 

Foto: Jaroslav Grňa

 

Foto: Jaroslav Grňa

 

Foto: Jaroslav Grňa

 

Prvé maturantky petrovského gymnázia

 

Prvé maturantky petrovského gymnázia

 

Zaujímavosťou je, že z tých prvých piatich maturantiek, až tri sa odsťahovali na Slovensko a jedna do Chorvátska. Najstaršia z nich bola Katarína Kaňová, narodená 1906 v Petrovci, zakončila učiteľský kurz v Novom Sade a odsťahovala sa do Bratislavy. Juliana Párnická sa narodila v roku 1907 v Iloku, tiež zakončila učiteľský kurz v Novom Sade a tiež sa odsťahovala do Bratislavy. Zuzana Sirácká sa narodila roku 1908 v Petrovci, zakončila učiteľský kurz v Novom Sade, no v roku 1969 keď Pamätnica vyšla, už bola nebohá. Mária – Juliana Šišková bola najmladšia, narodená v roku 1909, zakončila učiteľský kurz v Novom Sade a tiež sa odsťahovala do ČSSR.

To čo na základe pohľadnice nateraz zostáva neznámou, je meno A. Šepráková, ktorá sa nenachádza na tablo a ani na zozname prvých a ani ďalších niekoľkých generácií a na pohľadnici sa uvádza, že bola žiačkou III. ročníka.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Daniel Pixiades (1931)

Pre budúce dni

A vody tečú, tečú, tečú
do rodiska, v krajinu ďalekú...

V krajinu najdlhších snov.

Z krajiny do krajiny
a nikde nemať krov.

Zvädnuté ruže v cudzej záhrade.
Zvädnuté oči na ceste.
Zvädnuté ruky na poduške!

 

Posledné komentáre

Posledné články