Múzeum

Stretnutie generácie maturantov 1968/69

V sobotu 15. júna 2019, pri príležitosti 50. výročia ukončenia gymnázia Jána Kollára v Báčskom Petrovci, stretla sa generácie maturantov 1968/69. Po polstoročí si sadli do gymnaziálnych lavíc a zaspomínali si na svoju mladosť a bilancovali. S úctou si zaspomínali na svojich zosnulých triednych profesorov: Annu Benkovú, triednu profesorku IV.a triedy a Branislava Speváka, triedneho profesora IV.b triedy, ako aj na svojich nebohých spolužiakov. Trúchlivé ticho nastalo pri vyvolávaní až pätnástich z generácie, ktorí sa z tejto časnosti presťahovali do spomienok. Ich si uctili aj na cintoríne a tichú spomienku venovali každému z nich. Večer si už sadli k slávnostnému stolu a tam už smútok nemal miesta. Radosť mali najmä z toho, že v roku gymnaziálnej storočnice svoje polstoročie ukončenia školy mohli osláviť v tak hojnom počte. Neprítomnosť ospravedlnilo iba zopár spolužiakov a tí prítomní – bolo ich 31 – sa tešili, že im zdravie umožnilo mať radosť z toho dňa. Po večeri si svižní takmer sedemdesiatnici aj zatancovali.

 

Stretnutie generácie maturantov 1968/69

 

Stretnutie generácie maturantov 1968/69

 

Stretnutie generácie maturantov 1968/69

 

Stretnutie generácie maturantov 1968/69

 

Stretnutie generácie maturantov 1968/69

 

Stretnutie generácie maturantov 1968/69

 

Zamestnanci v školstve hovoria, že badajú určitú periodicitu pri zápise výrazne úspešných generácií. Po niekoľkých slabších generáciách do školy takmer spravidla prichádza „silná" generácia, ktorá pozitívne ovplyvní všetkých vôkol seba. Taký prípad bol aj s generáciou maturantov 1968/69, z ktorých sa stali úspešní úradníci, učitelia, inžinieri, podnikatelia, právnici, dokázali sa aj v literárnej a výtvarnej tvorbe, hudbe, teológii, v chirurgii, stali sa z nich i uznávaní univerzitní profesori, doktori vied...

Všetci oni roznášali, a aj ďalej šíria, pekný chýr o našom slovenskom gymnáziu v Báčskom Petrovci. Aj za to sa im poďakovali profesori petrovského gymnázia vo výslužbe prítomní na stretnutí Fedor Červenský a Štefan Častven, ako i súčasná riaditeľka Gymnázia Jána Kollára so žiackym domovom Anna Medveďová.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články