Múzeum

Slovenský týždeň v Srbsku

Minister obrany Slovenskej republiky Jaroslav Naď pricestoval v utorok 28. septembra na návštevu Belehradu, kde predpoludním rokoval s rezortným kolegom Nebojšom Stefanovićom, s ktorým sa večer spoločne v Dome Vojska Srbska zúčastnil na koncerte Vojenskej hudby Ozbrojených síl Slovenskej republiky a Umeleckého telesa Ministerstva obrany Srbskej republiky Stanislav Binički pri príležitosti Dní slovenskej kultúry v Srbsku. Tam bola tiež nainštalovaná výstava venovaná významnému slovenskému politikovi, zástancovi ľudských práv a humanizmu – Alexandrovi Dubčekovi. Od pondelka dve výstavy zdobia aj priestory slovenského veľvyslanectva v Belehrade: diela slovenských insitných maliarov a umeleckého sklára Jána Zoričáka. Tie výstavy si slovenský minister obrany mal možnosť obzrieť v popoludňajších hodinách, keď na veľvyslanectve Slovenskej republiky odovzdal medailu ministra obrany tretieho stupňa za celoživotné úsilie Michalovi Spevákovi z Petrovca.

 

Foto: ZÚ SR

 

Foto: ZÚ SR

 

Foto: ZÚ SR

 

Foto: ZÚ SR

 

Foto: ZÚ SR

 

V odôvodnení vyznamenania minister Naď uviedol, že ide o Slováka žijúceho v zahraničí a skutočne vzácneho človeka - aktivistu, iniciátora pronárodných aktivít, ktorý stojí za úspechmi komunity Slovákov vo Vojvodine, napríklad za obnovením činnosti Matice slovenskej v bývalej Juhoslávii v roku 1990, či Slovenských národných slávností v roku 1992 a je zakladateľom a predsedom Občianskeho združenia „Slováci a spolužitie", ktoré má na konte mnohoraké projekty vrátane filmových a knižných publikácií o slovenskej komunite vo Vojvodine.

Dni slovenskej kultúry sa rozbehli v pondelok na veľvyslanectve SR v Belehrade, kde predpoludním usporiadali okrúhly stôl na tému Slovenské insitné umenie v Srbsku a popoludní prebiehala koštovka slovenských vín. Tento slovenský týždeň v Srbsku pokračoval aj včera koncertom vojenskej hudby OS SR Banská Bystrica v Niši. Na programe boli diela z tradičného i národného repertoáru Slovenska, ale aj srbská a populárna filmová hudba. Hudobníci nielenže zahrali ale aj po slovensky zaspievali známu slovenskú ľudovú pieseň z oblasti Horehronia Na kráľovej holi. Veliteľom – dirigentom vojenskej hudby je kapitán Mgr. art. Ján Goliaš.

Už dnes sa v Juhoslovanskej kinotéke v Belehrade začínajú Dni českého a slovenského filmu. Podujatie, ktoré spoločne usporadúvajú veľvyslanectvá dvoch krajín potrvá do nedele 3. októbra a milovníkom filmu budú ponúknuté každodenne dva filmy s projekciami o 18,00 h a 20,30 h. Okrem filmov návštevníci si budú môcť obzrieť aj tri výstavy: Storočnica slovenskej kinematografie, výstavu fotografií Dragana Pavlovića České sklo vo variáciách a České dedičstvo UNESCO - Štýl sa nepíše, štýl sa pozoruje.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články