O Kulpíne

V Zreňanine bude cirkevné mládežnícke centrum

Slovenská evanjelická a.v. cirkev v Srbsku (SEAVC) má Zreňanine 182-ročný kostol, vedľa ktorého sa nachádza farská budova. Tá však bola v povojnovom období nacionalizovaná a napokon roku 2006 znova vrátená cirkvi. Keďže ide o krásnu starobylú budovu na atraktívnej lokalite v strede Zreňaninu, cirkevné vedenie sa rozhodlo z objektu urobiť Mládežnícke centrum. Adaptácia už naplno prebieha a podľa slov Vladimíra Lovása, farára aradáčskeho, ktorý má na starosti zreňaninský filiálny zbor, v tomto roku plánujú zakončovať s prácami, aby sa objekt už v roku 2020 mohol vysvätiť a používať. Už v budúcom roku by teda prvé skupiny cirkevnej mládeže mohli tráviť letné prázdniny v Mládežníckom centri v Zreňanine. Jeho ubytovacia kapacita by mala byť vyše 35 lôžok.

 

Fara a evanjelický kostol v Zreňanine (Foto Vladimír Lovás)

 

Fara a evanjelický kostol v Zreňanine (Foto Vladimír Lovás)

 

Fara a evanjelický kostol v Zreňanine (Foto Vladimír Lovás)

 

Fara a evanjelický kostol v Zreňanine (Foto Vladimír Lovás)

 

„Finalizujeme práce na výstavbe Mládežníckeho centra. Vlastne, bude to miesto nielen pre mládež, ale aj pre stretnutia žien našej cirkvi, tiež mužov, kňazov... Prečo Zreňanin? Geograficky je to najviac v strede, keď ide o celú našu cirkev, teda všetkým je pomerne blízko tam prísť, dobré sú spoje a keďže naše deti vyrastajú zväčša na dedinách, pobyt v meste pre nich môže byť osobitným zážitkom. Zreňanin je krotké mesto s peknou pešou zónou, ktorá je na asi 300 m od fary, je tam aj veľký dvor, v lete možno tráviť dni na kúpalisku na bazéne, takže všetko to je dobrým predpokladom na zaujímavé aktivity s našimi deťmi a mládežou," hovorí Vladimír Lovás a dodáva, že si zabezpečili finančné prostriedky zo zahraničia ako aj z NRSNM a mesta Zreňanin.

„Nateraz v objekte nie je doriešené vykurovanie, takže zatiaľ tam plánujeme iba letné tábory. Dal by sa však využiť na rôzne účely, keď ide o tú našu duchovnú činnosť," ozrejmuje pán farár Lovás, ktorý uvažuje o rozširovaní spektra aktivít a čo účinnejšom využívaní objektu.

Evanjelický kostol v Zreňanine vysvätili v roku 1837 a prvým farárom Veľkobečkereckého cirkevného zboru bol Michal Obetko. Chrám používali aj evanjelici nemeckej a maďarskej národnostnej príslušnosti.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články