Počet obyvateľov

Bibiana v Kulpíne

Školský zvonec v pondelok označil začiatok nového školského roka aj v kulpínskej základnej škole. Do lavíc si sadlo 211 detí, čo je vzhľadom na vlaňajšok zníženie o 7 žiakov. V júni totiž vyprevadili 24 ôsmakov a nových prváčikov pribudlo iba 17. Nateraz sú rozdelení do slovenskej a srbskej triedy, v slovenskej je 12 a v srbskej iba 5 detí. Už v prvý školský deň do tejto školy zavítali vzácni hostia z Medzinárodného domu umenia pre deti BIBIANA a vydavateľstva BUVIK z Bratislavy, ktorých do Kulpína sprevádzali majiteľ galérie Babka Kovačica Pavel Babka a ilustrátor Miroslav Hraško z Hajdušice. Hostia priniesli do školy knižné dary a usporiadali výstavu najkrajších detských ilustrácií, ktorú BIBIANA už 10 rokov organizuje v slovenských vojvodinských školách. Hostí privítala riaditeľka školy Jovanka Zimová.

 

 

Bibiana v Kulpíne

 

Bibiana v Kulpíne

 

Bibiana v Kulpíne

 

Bibiana v Kulpíne

 

Bibiana v Kulpíne

 

Bibiana v Kulpíne

 

Bibiana v Kulpíne

 

Bibiana v Kulpíne

 

Bibiana v Kulpíne

 

Bibiana v Kulpíne

 

Riaditeľka základnej školy Jana Amosa Komenského z Kulpína Jovanka Zimová hostí oboznámila s dejinami školy, v ktorej výučba prebieha dvojjazyčne, v slovenskom a srbskom jazyku. V minulosti však existovali dve školy: pravoslávna, ktorá začala s prácou roku 1754, kým prvá slovenská škola bola založená o 35 rokov neskôr, v roku 1789. Školstvo má teda v Kulpíne 265 resp. 230-ročnú tradíciu.

Keď ide o súčasnú situáciou, s akou v Kulpíne začínajú školský rok 2019/2020, tá je tentoraz nanajvýš nepriaznivá a počet žiakov je extrémne nízky. Už v nasledujúcom školskom roku by to malo byť omnoho lepšia, keďže v období 1. marca 2013 – 1. marca 2014 bolo narodených podstatne viac detí.

Delegácia Bibiany v nedeľu pobudla v Kovačici a včera, po návšteve kulpínskej školy, pokračovala do základnej školy Jozefa Marčoka Dragutina v Hložanoch.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články