Svadba u Kulpinu

Sedemdesiatka Ľuboslava Majeru

V dnešný deň 3. novembra v roku 1951 v Báčskom Petrovci sa narodil náš známy režisér Ľuboslav Majera. V rodisku zakončil základnú školu a gymnázium a v roku 1975 na VŠMU v Bratislave úspešne ukončil vysokoškolské štúdium v odbore divadelná réžia. Prvých osem rokov profesionálnej práce pôsobil ako režisér v Televízii Nový Sad a ďalších jedenásť rokov v Novosadskom rozhlase v redakcii dramatických vysielaní. Režíroval desiatky dokumentárnych filmov, reportáží a fejtónov, viac ako 100 rozhlasových hier pre deti a dospelých, vyše 120 divadelných hier... za čo získal početné uznania. Okrem životnej sedemdesiatky oslavuje aj 45 ročnú divadelnú činnosť. Blahoželáme!

 

(Foto Martin Pucovský)

 

(Foto Martin Pucovský)

 

(Foto Martin Pucovský)

 

(Foto Martin Pucovský)

 

Vlastnú tvorbu prezentoval tak na území bývalej Juhoslávie ako i v zahraničí. Je nositeľom početných cien, medzi iným aj Steriovej ceny, trikrát získal cenu Zlatá maska na Juhoslovanskom festivale ochotníkov, päťkrát Cenu za najlepšiu réžiu na Festivale malých a experimentálnych divadiel v Pančeve ako aj viaceré ceny za najlepšiu réžiu vojvodinských a srbských prehliadok a mnohé iné za televíznu, rozhlasovú a divadelnú tvorbu. Je tiež nositeľom spoločenských vyznamenaní: Októbrovej ceny mesta Kikinda a Báčskeho Petrovca a republikového zlatého odznaku Zlatna značka a i. Na Slovensku mu pri príležitosti životného jubilea udelili Medailu Daniela Gabriela Licharda, čo predstavuje najvyššie uznanie za prácu a prínos v oblasti amatérskeho divadla, v roku 2017 mu udelili Cenu mesta Brezna... Viac TU: http://www.kulpin.net/o-kulpine/cirkev/srpska-pravoslavna-crkva/22-aktuality/aktuality/9791-luboslav-majera-cestny-obcan-brezna

https://www.slovackizavod.org.rs/licnosti/6963

http://www.kulpin.net/o-kulpine/historia/kratak-pregled-istorije/22-aktuality/aktuality/11358-nas-lubo-sedemdesiatnik

O Ľubovi Majerovi však málo vieme ako o maliarovi. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia sa zúčastnil na niekoľkých výstavách v Báčskom Petrovci, Novom Belehrade a v Kovačici. V katalógu z Kovačického salónu z roku 1978 sa uvádza, že na ňom vystavoval tri svoje práce na koži. V roku 2012 v Modrom salóne SVD v Báčskom Petrovci sa predstavil so svojimi akvarelmi.

 

Sedemdesiatka Ľuboslava Majeru

 

Sedemdesiatka Ľuboslava Majeru

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články