Veľká noc v Kulpíne

SVÆTY za dedinou

Dej sa odohráva prevažne v krčme. „Krčma je však zveličenie, je to taký mikrokozmos, v ktorom sa stretávajú rôzne tipy ľudí, obnažujú tam svoje nedostatky a neraz ich zveličujú. Cez takú metaforu sme chceli povedať niečo o dnešku," ozrejmuje Dušan Bajin, režisér najnovšej predlohy Slovenského vojvodinského divadla z Báčskeho Petrovca, ktorá má vizuálny dvojnázov: „Svätý", alebo „Svety" za dedinou. Podľa režisérových slov, v slovenskom ponímaní ten „svätý" za dedinou je vskutku pasívny človek, ktorý sa nezaujíma, ktorý sa nestará, ktorý necháva, aby veci okolo neho plávali. Mnohí sa pritom tvárime, že sa nič nedeje, a veru sa deje, tvárime sa, že sme svätí a pritom sme možno iba nie schopní konať. Na opačnej strane sú ľudia, ktorí konajú a odchádzajú odtiaľto, idú za tými svetmi za dedinou.

 

SVÆTY za dedinou

 

SVÆTY za dedinou

 

Ide o tragikomédiu s grotesknými situáciami a pachom skutočného života. „Je to smutná realita, ktorá nás obklopuje, v ktorej čoraz viac nielen mladých ľudí hľadá zamestnanie na Slovensku, a k tomuto sme chceli povedať čosi takouto vtipnou formou, " dodáva Bajin, ktorý sa podpisuje aj pod dramatizáciu, scénografiu, kostýmografiu a výber hudby v predstavení Svæty za dedinou stvárneného na motívy hry Zoltana Egressyho Portugal.

Ten Egressyho text je pomaly už dvadsaťročný a je stále aktuálny, je univerzálny, zdá sa teda, že sa v podstate nič nezmenilo. Na Slovensku je predloha často hrávaná, tuná v Srbsku je však pomerne málo známa. Ozrejmuje Dušan Bajin, ktorý si na sobotňajšej premiére, namiesto Jána Jambricha, zahral aj úlohu farára.

Alkoholizmus – často zaužívaný spôsob úniku z reality, je čoraz viac prítomný u nás, a nielen u nás, a snáď aj z toho dôvodu režisér zmenil miesto deja – príbeh sa neodohráva vo vymyslenej maďarskej dedine v Irgácsi, ale v dedinskej krčme. Jazyk je tiež prispôsobený nášmu a krčmárskemu prostrediu. Miešajú sa tam slovenské, nárečové a srbské slová, ba aj vulgarizmy, čo je pre každého samozrejmosťou, veď sa dej odohráva v krčme.

 

Foto: Irena Lomenová

 

Foto: Irena Lomenová

 

Foto: Irena Lomenová

 

Foto: Irena Lomenová

 

Foto: Irena Lomenová

 

Foto: Irena Lomenová

 

Foto: Irena Lomenová

 

V krčme, a pod vplyvom alkoholu, sa v hlave človeka môže zrodiť aj vražedný úmysel...

„Za idylickými kulisami vojvodinskej dediny sa ukrýva jedna hnilá krčma, ktorá hlce svojich návštevníkov, ich perspektívy a osudy." Uvádza v afiši Dušan Bajin, ktorý tretíkrát spolupracuje so SVD. Predtým to boli Arabská noc a Opona nahor.

Text bol titlovaný aj po srbsky.

Repríza predstavenia bude už o týždeň a potom plánujú hosťovania v tunajších slovenských dedinách.

Účinkujú:
Stužka – Katarína Kalmárová
Repa – Ivan Sabolčki
Krčmár – Andrej Matúš
Pišta – Jozef Chrček
Žena – Anna Chrťanová Leskovac
Kvetko – Branislav Čeman
Manželka – Alena Čelovská
Farár – Ján Jambrich alt. Dušan Bajin
Satanáš – Ondrej Brna

Majster zvuku: Jaroslav Zima
Majster svetla: Peter Čáni
Rekvizitár: Marek Legíň
Majster scény a javiskovej techniky: Ondrej Mištec a Ján Mega
Dizajn propagačných materiálov: Zvonimír Pudelka a Natália Bajin Litvinovová
Poďakovanie: Igorovi Bovdišovi a Gabriele Pintírovej
Predstavenie vedie: Miroslava Blažićová

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Daniel Pixiades (1931)

Pre budúce dni

A vody tečú, tečú, tečú
do rodiska, v krajinu ďalekú...

V krajinu najdlhších snov.

Z krajiny do krajiny
a nikde nemať krov.

Zvädnuté ruže v cudzej záhrade.
Zvädnuté oči na ceste.
Zvädnuté ruky na poduške!

 

Posledné komentáre

Posledné články