Poznajme osobnosti

Obrazy z Dolnej zeme

Univerzitný folklórny súbor Mladosť pri UMB Banská Bystrica zo Slovenska, ktorý sme včera s radosťou privítali v Báčskom Petrovci, ešte v roku 2017 do svojho repertoára, ako prvý a jediný súbor zo Slovenska postavil choreografie tancov Slovákov zo Srbska. V nasledujúcich rokoch sa postupne ten prvý programový blok systematickým výskumom rozširoval o nové časti a obrázky sa skladali jeden ku druhému. Tak vznikla forma tanečného divadla Obrazy z Dolnej zeme. V nej je dôraz kladený na prelomové obdobie pred a po I. sv. vojne, keď boli dolnozemskí Slováci odštiepení od materskej krajiny. Zostali však aj ďalej Slovákmi, príslušníkmi jedného národa, ktorého kultúru starostlivo zachovávali a zachovávajú a k slovenskej identite sa hlásia aj po troch storočiach. Aj to nám chcú povedať Obrazy z Dolnej zeme, ktoré predstavujú svojráznu poctu slovenskej kultúre zo Srbska, Rumunska, Chorvátska a Maďarska.

 

Obrazy z Dolnej zeme

 

Obrazy z Dolnej zeme

 

Obrazy z Dolnej zeme

 

Obrazy z Dolnej zeme

 

Obrazy z Dolnej zeme

 

Obrazy z Dolnej zeme

 

Obrazy z Dolnej zeme

 

Obrazy z Dolnej zeme

 

Obrazy z Dolnej zeme

 

Obrazy z Dolnej zeme

 

Choreograficky sa na tomto projekte podieľali Martin Urban, Tatiana Urbanová a Katarína Mosnáková Bagľašová, ktorá spolu s Jurajom Súdim a Leonórou Súdiovou mala na starosti aj výber piesní. Pri zabezpečení krojov nápomocnú ruku podal etnológ Patrik Rago. Treba spomenúť aj že v rámci súboru pôsobia aj bratia Drugovci, pravnuci doktora Janka Bulíka, ktorí tiež majú blízko k Dolnej zemi a hudobne to stvárnili.

O Jankovi Bulíkovi TU:
https://historyweb.dennikn.sk/clanky/detail/narodovca-jana-bulika-zavrazdili-nacisti

V obrazoch z Dolnej Zeme sú zastúpené nielen vojvodinské dejiny a tance ale je v nich zahrnutý aj tanečný a spevácky materiál Slovákov z Maďarska, Rumunska a Chorvátska. „Pre nás bolo dôležité vyzdvihnúť tú prvú svetovú vojnu a koniec tej vojny, pretože vtedy sa udiala tá zmena a úplne sme sa geograficky oddelili od matičného štátu a vtedy vlastne prišlo do toho rozdelenia, čiže dolnozemskí verzus hornozemskí Slováci. Preto sme tú vojnu chceli znázorniť, chceli sme vysvetliť že toto je ten míľnik," ozrejmuje Katarína Mosnáková Bagľašová, pôvodom z Jánošíka, a dodáva, že takto krok po krôčiku šíria posolstvo zahraničných Slovákov aj na Slovensku.

Do úvodnej časti Obrazov z Dolnej zeme zaradili skutočne archaické zvyky a piesne, ktoré sa na Dolnej zemi ešte zachovali, také chorovody, potom chceli ukázať svadbu, do ktorej vniesli rôzne zvyky a starobylé prvky aj Slovákov z Maďarska, Chorvátska a Rumunska. Ďalšiu časť z vojnovou tematike dali do moderného šatu, neboli tam kroje a ňou oslovujú iného diváka, len aby sa čo viac ľudí dozvedalo o zahraničných Slovákoch, ktorí sa nie svojou vôľou dostali za hranice Slovenska. Tu sú aj historické vysvetlivky a divadelné prvky a na záver sa vracajú na ľudovú veselicu, aká vie byť len na Dolnej zemi.

Režisér a choreograf Martin Urban hovorí, že ich veľkou túžbou bolo dostať sa do Petrovca, preto dlho pracovali na tom, aby sem mohli prísť s niečím čo by bolo prijateľné pre vojvodinských Slovákov. „Aby sme mohli prísť pracovali sme na tom od roku 2017, keď sme postavili prvý programový blok. Systematickým výskumom sme sa dopracovali k novým a novým poznatkom a vôbec sme ešte nie na konci toho všetkého. Takže, predpokladám že budeme mať aj pokračovanie," povedal po vydarenej zahraničnej premiére Obrazov z Dolnej zeme Martin Urban a poznamenal, že sa tak možno spoločne dopracujeme až do toho, že nebude treba rozmýšľať, kto je dolnozemský a kto hornozemský Slovák a nebude sa robiť rozdiel medzi slovenskou a krajanskou kultúrou.

„Vyrážame na turné prichádzame vrátiť to čo sme si požičali - to sú slová ktoré napísal výnimočný človek, dnes tu vystupoval ako sólista, je to náš asistent choreograf, tanečný pedagóg Matúš Druga. Matúš Druga Michal Druga a Ondrej Druga, ktorý tu dnes hral – sú to synovia Zuzany Drugovej, ktorá je vnučkou Janka Bulíka, takže to čo povedal Matúš je absolútnou pravdou, nie je to len fráza, my si to úplne vážime a pod to sa stopercentne podpisujeme," vysvetlil Martin Urban a doplnil, že práve dnes Ondrej Druga uvádza do života knihu Odbojové aktivity vojvodinských Slovákov v rokoch 1938 – 1941, ktorej prezentáciu popoludní usporiadali v Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov v Novom Sade. V rámci zahraničného turné dnes večer spolu s novosadským Folklórnym súborom Vila usporiadali spoločný koncert v amfiteátre SPENS-u v Novom Sade.

Univerzitný folklórny súbor Mladosť pri UMB Banská Bystrica zo Slovenska do svojho repertoára zaradil tance Slovákov zo Srbska. Najprv chorovody Ilečke z Jánošíka a potom čardáše z Jánošíka, Aradáča, Hložian, Selenče a Pivnice. Na tento nevšedný počin – spracovania krajanských tancov sa podujal Martin Urban, umelecký vedúci a choreograf UFS Mladosť, ktorému nápomocnú ruku ochotne podali manželia Katarína Mosnáková Bagľašová a Ivan Bagľaš. Tento folklórny súbor zo Slovenska tancoval naše dolnozemské tance roku 2017 na Detve, kde organizátori usporiadali aj Školu dolnozemských tancov. S dolnozemskými choreografiami Obrazy z Dolnej zeme sa UFS Mladosť predstavil aj na Akademickom Zvolene 2017. Krásky spev a tance z tohto vystúpenia si možno pozrieť TU:

 

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

0 #1 RE: Obrazy z Dolnej zememisko 2021-09-18 03:27
super
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články