MOMS Kulpín

Rýchlo mizneme a starneme

Počas včerajšej návštevy Báčskopetrovskej obce štátna tajomníčka Ministerstva pre starostlivosť o rodinu a demografiu Milka Milovanović Minić uviedla, že Srbsko má v súčasnosti menej ako sedem miliónov obyvateľov, informovalo ministerstvo. V Srbsku sa od začiatku roka narodilo o 794 detí menej ako za prvých desať mesiacov roku 2020 a ak budú pokračovať súčasné demografické trendy, Srbsko bude mať do roku 2050 menej ako päť miliónov obyvateľov, upozornila štátna tajomníčka. Otázka demografie je preto celoštátnou témou číslo jeden. Viac TU: http://minbpd.gov.rs/set-pronatalitetnih-mera-zajednicki-zadatak-svih-institucija/. Zo všetkých našich 169 obcí pozitívny prirodzený prírastok majú len tri obce. Srbsko stále každoročne prichádza o približne 37-tisíc obyvateľov, čo je jeden z najväčších problémov mnohých miest. Milka Milovanović Minić počas návštev obcí v celej krajine poukazuje aj na to, že v Srbsku sa prvýkrát za rok narodilo menej ako 62 000 detí, každý piaty obyvateľ Srbska je starší ako 65 rokov a každý siedmy je mladší ako 14 rokov.

 

Foto: http://www.backipetrovac.rs

 

Foto: http://www.backipetrovac.rs

 

O včerajšej návšteve Báčskopetrovskej obce štátnej tajomníčky informujú aj na obecnej webovej stránke, kde píše:

V utorok 9. novembra 2021 obec Báčsky Petrovec úradne navštívila štátna tajomníčka Ministerstva pre starostlivosť o rodinu a demografiu Milka Milovanović Minić v rámci svojej pravidelnej aktivity.

Pani Milovanović Minić v malej sieni Zhromaždenia obce Báčsky Petrovec prijala predsedníčka Obce Báčsky Petrovec Jasna Šprochová s predsedom zhromaždenia obce Jánom Jovankovičom, riaditeľkou Strediska pre sociálnu prácu Biljanou Drakulićovou i podpredsedníčkou NRSNM Tatianou Vujačićovou.

Na pracovnom stretnutí sa hovorilo o demografických problémoch, s ktorými sa stretáva Srbsko a o zveľadení opatrení na zvýšení natality. Cieľ tohto stretnutia, ktoré štátna tajomníčka v nastávajúcom období bude uskutočňovať po mestách a obciach, je zoskupiť reálne údaje o stave v teréne, aby sa to mohlo využiť v obsiahlom doklade, ktorý rezortný minister Radomir Ratko Dmitrović podá vláde Republiky Srbsko, a to s cieľom zveľadenia demografických okolností v krajine. http://www.backipetrovac.rs/sk/javne-nabavke/poseta-drzavne-sekretarke-ministarstva-za-brigu-o-porodici-i-demografiju-opstini-backi-petrovac

 

kp

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články