Šachový klub Kulpín

Centrum Slovákov v Maďarsku na Rákocziho triede v Budapešti?

S rovnocenným finančným prispením vlád Maďarska a Slovenska sa plánuje odkúpenie a sfunkčnenie jedného z prvých evanjelických kostolov peštianskych Slovákov na Rákocziho triede v Budapešti, ktorý by sa mal stať multifunkčným inštitucionálno-kultúrnym centrom Slovákov v Maďarsku. Kostolík sa odkupuje od súkromného majiteľa za 765-miliónov forintov (2,2 milióna eur), aby sa následne stal majetkom Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku. Hovorca Slovákov v Parlamente Maďarska Anton Paulik, ktorý pôsobil a dôveru vládnych kruhov Maďarska získal aj ako dlhoročný pracovník Ministerstva ľudských zdrojov, doslova "začerstva" oboznámil predsedu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milana Jána Pilipa s rozhodnutím vlády Maďarska, ktorá celý objekt predmetného kostola (trojpodlažná interiérovo zaujímavo funkcionalisticky členená budova s pivničnými priestormi má plochu viac ako 2-tisíc metrov štvorcových!) odkupuje od súkromného majiteľa.

 

Foto: oslovma.hu

 

Foto: oslovma.hu

 

Foto: oslovma.hu

 

Foto: oslovma.hu

 

Foto: oslovma.hu

 

Imrich Fuhl, dlhoročný publicista a občiansky aktivista v štruktúrach Zväzu Slovákov v Maďarsku, vyzdvihol najmä jednotnú adresu všetkých kľúčových organizácií, inštitúcií, ako aj kultúrnych telies, ktoré takto získajú Slováci v Budapešti pod jednou strechou: veď okrem kancelárskych priestorov pre CSSM a všetky jej zložky vrátane Ústavu kultúry Slovákov v Maďarsku, vďaka priestrannej spoločensko-divadelnej sále so scénou sa konečne dočká svojho vlastného domova aj Slovenské divadlo VERTIGO, redakciu si tu rozloží aj týždenník Ľudové noviny, knižničné zbierky, nuž a vďaka kaplnke sa, prirodzene, nezabudne ani na veriacich. A to je iba stručný prierez obsahových plánov, ako sa chystajú Slováci v Maďarsku vynaložiť s veľkoryso vnímaným projektom tak zo strany Maďarska, ako aj Slovenska.

Viac TU: https://www.uszz.sk/sk/stranka/4969/projekt-centra-slovakov-v-madarsku-na-rakocziho-triede-v-budapesti-temou-stretnutia-milana-jana-pilipa-s-antonom-paulikom-a-imrichom-fuhlom-v-bratislave

Eva Fábiánová namiesto editoriálu napísala v úvodníku Ľudových novín text pod názvom – Náš kostol, kde uvádza: „Úsilie súčasných Slovákov v Maďarsku a Budapešti o vrátenie nášho kostola, na priečelí ktorého sa hrdo týči socha Martina Luthera, trvá už dlho, ale teraz dospelo do rozhodujúcej fázy. Dostaneme ho naspäť. Bude znovu náš a môžeme v ňom vybudovať ozajstné kultúrne stredisko. Vrátime mu slovenskú tvár a slovenský duch. Som hrdá a teším sa z tohto nápadu.

Naša cesta za vrátenie kostola sa ešte nekončí, ale už sme bližšie k cieľu, ako hocikedy predtým. Držme si teda palce, aby sme došli na koniec a mohli znovu používať budovu, ktorú postavili naši predkovia pred dvesto rokmi!"

Celý text TU: http://www.luno.hu/aktuality/aktuality-publicistika/29006-namiesto-editorialu-na-kostol?fbclid=IwAR2IE5hAZBlUzwdGXWBO_8dSxdhridZT4TWl53gszwCyO32ezEYmC5suuxI

Blahoželáme a držíme palce!

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články