Združenie vinárov a vinohradníkov

Kovačica známa i neznáma

V Thurzovom dome v Banskej Bystrici 4. novembra 2019 otvorili výstavu slovenského insitného umenia zo Srbska. Pondelkovou vernisážou Stredoslovenské múzeum privítalo prvých návštevníkov v zrekonštruovaných priestoroch Thurzovho domu. Spolu s ministerkou kultúry SR Ľubicou Laššákovou, predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja Jánom Lunterom, veľvyslancom Srbskej republiky na Slovensku Momčilom Babićom a ďalšími vzácnymi hosťami bola záujemcom sprístupnená výstava Galérie Babka pod názvom Kovačica známa i neznáma. Nádherný program si na vernisáž už tradične pripravil Univerzitný folklórny súbor Mladosť.

 

Kovačica známa i neznáma

 

Kovačica známa i neznáma

 

Kovačica známa i neznáma

 

Kovačica známa i neznáma

 

Kovačica známa i neznáma

 

Kovačica známa i neznáma

 

Kovačica známa i neznáma

 

Kovačica známa i neznáma

 

Vystavených je spolu 80 obrazov, zastúpená je väčšina všetkých kovačických autorov. Tí, ktorých diela nie sú vystavené, sú zastúpení prostredníctvom reprodukcií. Výstava je predajná a potrvá v Thurzovom dome do 24. novembra, odkiaľ sa presunie do Bratislavy a Paríža. Práve v Thurzovom dome začína kampaň za zapísanie slovenského insitného umenia zo Srbka do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Informuje PR manažér Stredoslovenského múzea Martina Saktorová, ktorá na vernisáži úvodom privítala hostí. Po nej sa prihovorili riaditeľ múzea PhDr.Marcel Pecník, Ľubica Laššáková, Ján Lunter, Momčilo Babić, Pavel Babka, Zuzana Drugová (autorka sprievodnej banerovej výstavy) a prof. Predrag Marković.

UFS Mladosť pripravil špeciálny program venovaný vojvodinskej oblasti, súčasťou bola aj ukážka tradičného čepčenia nevesty.

 

Tlačová správa

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň
1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

Posledné komentáre

Posledné články