V tomto roku si pripomíname dve okrúhle jubileá Hurbanovcov: 170 rokov narodenia otca Vladimíra Hurbana a 70 rokov úmrtia syna Vladimíra Hurbana Vladimírova. Vladimír Hurban , autor cestopisov a evanjelický farár v Starej Pazove sa narodil 5. mája 1850 v Brezovej na Slovensku a umrel v Starej Pazove 11. februára 1914. Jeho syn Vladimír Hurban Vladimírov VHV, vlastným menom Vladimír Konštantín Hurban sa narodil 4. augusta 1884 v Starej Pazove a v rodisku aj zomrel pred sedemdesiatimi rokmi 28. septembra 1950. Za oboch platí, že boli slovenskými evanjelickými kňazmi, dramatikmi, publicistami a jedenými z najväčších osobností z vojvodinského prostredia.
Fotografie z knihy Storočie divadla v Starej Pazove
Vladimír Hurban – portrét akademického maliara K. M. Lehotského
Prof.Dr. Jarmila Hodoličová v autorskom texte Svetozár Hurban-Vajanský a vojvodinské prostredie uvádza, že v slovenskom kultúrnom, národnom a literárnom živote nejestvuje taká rozvetvená a na každom tomto poli taká úspešná rodina, akou boli Hurbanovci. Hurbanovci by podľa nej mohli byť mimoriadne vďačným materiálom na skúmanie skrytých a dedičných génov, ktoré sa prejavili počas štyroch generácií hurbanovskej rodiny.
Dvaja Hurbanovci boli farármi v Pazove viac než trištvrte storočia (1874 – 1950) – píše Miroslav Demák v publikácii Dlhé tiene Hurbanovského osudu vydanej k storočnici staropazovskej fary. Knižočku vydali Miestna organizácia Matice slovenskej v Juhoslávii a Slovenský evanjelický a v. církevný zbor v Starej Pazove roku 1995.
Portrét VHV-ho namaľoval akademický maliar Pavel Pop a je súčasťou zbierky portrétov významných osobností dolnozemských Slovákov Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov
Fotografia z knihy Storočie divadla v Starej Pazove
Fotografia z knihy Slováci vo svete Jána Siráckeho (Matica slovenská, 1980)
Druhý syn dr. Jozefa Miloslava Hurbana Vladimír Hurban zaujal faru staro-pazovskú roku 1875, kde slúžil temer 40 rokov. Za manželku si vzal Augustu Štúrovú, dcéru prísediaceho súdu Jána Štúra. Mali dvoje detí, syna Vladimíra a dcéru Ľudmilu.
Vladimír Hurban Vladimírov – VHV bol teda synom Vladimíra Hurbana a Augusty Štúrovej. Po matke bol vnukom Jána Štúra (brata Ľudovíta Štúra). Po otcovi bol vnukom Jozefa Miloslava Hurbana a Aničky Jurkovičovej a synovcom Svetozára Hurbana-Vajanského.
Rodina Vladimíra Hurbana asi v rokoch výstavby novej fary (foto z knihy Dlhé tiene Hurbanovského osudu Miroslav Demák)
Hurbanovci vždy mali blízko aj k divadlu a Vladimír Hurban založil v Starej Pazove slovenské divadlo. Jeho syn Vladimír Hurban Vladimírov (VHV) odrastal teda s divadlom, ktoré mu prirástlo k srdcu. V knihe Storočie divadla v Starej Pazove autorka Katarína Verešová uvádza spomienky VHV, v ktorých sa spovedá, že už ako chlapec bol „nesmierne zainteresovaný" za divadlo a tak „skrsla vo mne myšlienka, aby som ja so svojimi pajtášmi zariadil divadlo."
Vladimír Hurban Vladimírov (VHV) sa stal jedným z najväčších spisovateľov z vojvodinského prostredia. Písal básne, poviedky, divadelné hry, zo súčasného života dediny a libretá pre operety. Jeho hry: Záveje (1922), Zem (1931), Zámka škripí (1941), Milica Nikoličová (1922), S. O. S. (1923), Homo sapiens (1924), Divé husi (1933), Vinica zreje (1934)...
Katarína Pucovská
Daniel Pixiades (1931)
Pre budúce dni
A vody tečú, tečú, tečú
do rodiska, v krajinu ďalekú...
V krajinu najdlhších snov.
Z krajiny do krajiny
a nikde nemať krov.
Zvädnuté ruže v cudzej záhrade.
Zvädnuté oči na ceste.
Zvädnuté ruky na poduške!
Komentárov
Ináč, Miloš Crnjanski, počas diplomatickej služby v Berline, na navšteve Švedska, stretol ešte jedneho Hurbana - ako amnasadora v tej krajine. Zapísal (Embahade III), že mu vraj v detstve obľubená bola "Suva grana" Vajanského ( Ozaj, bola "Suchá ratolelsť" preložená do srbčiny ?)
Každá česť pani Pucovskej a Kulpin.net-u... psd