Združenie vinárov a vinohradníkov

26. Dožinkové slávnosti vo Vojlovici

Včera a dnes vo Vojlovici prebiehali Dožinkové slávnosti venované poďakovaniu za úrodu obilia, ktorými si Vojlovičania, aj takýmto spôsobom, zachovávajú tradíciu predkov. Organizátormi podujatia sú SKOS Detvan, maďarský KUS Árona Tamásiho a Miestne spoločenstvo Vojlovica. Hlavnou atrakciou dnes bol krojovaný sprievod, v ktorom pochodovali, jazdili na koňoch a viezli sa na kočoch ulicami Vojlovice účastníci v ľudových krojoch. V defilé krojovaných účastníkov sa zúčastnili predstavitelia slovenského, maďarského a srbského spolku. Od rána svoje stánky tam mali aj združenia žien z južného Banátu.

 

Foto Katarína Kalmárová

 

Foto Katarína Kalmárová

 

Michal Spišiak, predseda SKUS Detvan uviedol, že dnes do Vojlovice pricestovali predstaviteľky asi dvadsať ženských spolkov a návštevníci mali možnosť vychutnať si ich tradičné koláče, tiež pečivo z obilia a obzrieť si ich ručné práce. Prebiehala aj súťaž vo varení gulášu. Večer sa v priestoroch oboch spolkov uskutočnili žatevné zábavy. Viac TU https://zdravopancevo.rs/poceli-vojlovacki-zetelacki-dani-evo-kako-je-bilo-juce-i-sta-vas-ceka-danas-foto-video/

Včera v priestoroch KUS Árona Tamásiho v rámci ústredného večerného programu, okrem domácich súborov – organizátorov podujatia a hosťujúcich spolkov z Pančeva vystúpil aj Folklórny súbor „V šírom poli hruška" z Kovačice, ktorý svojou choreografiou oduševnil publikum.

 

 

kp

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články