Voľby

IN MEMORIAM – Vlastislav Cesnak

Vo veku nedožitých 74. narodenín sa prerušila nitka života architekta, maliara a fotografa Vlastislava Cesnaka z Kulpína. Viac už nebude zadumane zošívať ulice na večernej prechádzke dedinou. Za ním však zostáva jeho umelecká tvorba a jeho texty na Wikipédii.

 

IN MEMORIAM – Vlastislav Cesnak

 

Vlastislav Cesnak sa narodil 22. septembra 1945 v Kulpíne, základnú školu ukončil v rodisku a gymnázium v Báčskom Petrovci. Absolvoval Fakultu architektúry v triede profesora Iva Kurtovića na Univerzite v Belehrade. Po kratšom pobyte v Nemecku, kde sa pracovne angažoval v súkromných projektových ateliérov, vracia sa do rodiska a zamestnáva sa v O.S. Z.O. Báčsky Petrovec na pozícii referenta pre stavebníctvo a urbanistické plánovanie. Zo zdravotných dôvodov predčasne odišiel do dôchodku a dlhé dôchodcovské dni si krátil maľovaním a fotografovaním. Zapojil sa tiež do vnášania údajov do Wikipédie, kde spracoval najmä témy z dejín umenia a architektúry. Tam si vypracoval i vlastnú prezentáciu a mal i svoj blog, kde sa vo viacerých foto albumoch možno oboznámiť s jeho tvorbou:

http://vcesnak.simplesite.com/418687018

Diaľkove študoval fotografiu na Werbefotoschule v Manheimu a navštevoval "A" kurz fotografie na F.K.K. B. Bajić v Novom Sade. Paralelne sa zaoberal i maliarstvom, hlavne olejomaľbou a najčastejšími motívmi mu boli veduty krajiniek. V poslednom období, za pomoci počítača, skúšal spojiť tieto svoje dve záľuby a kombinoval obrazy a fotografie. Usporiadal desiatku samostatných výstav a zúčastnil sa i na kolektívnych výstavách vo viacerých vojvodinských mestách. Bol členom výtvarnej odbočky "KEBY ..." pôsobiacej v rámci MOMS v Kulpíne, s ktorou pravidelne vystavoval.

 

IN MEMORIAM – Vlastislav Cesnak

 

IN MEMORIAM – Vlastislav Cesnak

 

Vlastislav Cesnak, vzdelaním architekta, mal prirodzene zmysel aj pre maliarstvo a siahal takpovediac po všetkých maliarskych žánroch. Bol tiež kronikárom tohto prostredia.

Pochovaný bude 28. 04. 2019 o 14.h na kulpínskom cintoríne.

Česť jeho pamiatke!

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články