Dejiny školy

Meter klobásy za 500 dinárov

Najznámejšia klobasiáda v Srbsku – „Kobasicijada Turija" počas tohto víkendu záujemcom ponúka možnosť zábavy, jedla a kúpy klobás a iných mäsových výrobkov. No nielen to, počas celého víkendu sú v ponuke aj jedlá z roštu, bravčový a ovčí paprikáš, morčacia domáca polievka... Sto ľudí, sto chutí, každému žeby bolo po chuti... Okrem jedla, zábavy a lokálnych kultúrnych obsahov, organizátori ponúkajú aj kúsok svetového guštu - kus z guinnessovej klobásky, ktorá je každoročne o jeden meter dlhšia a ktorou obyvatelia tejto malej osady každoročne prekonávajú vlastný rekord. V tomto roku klobása dosiahla 2036 metrov. Asi jeden meter na každého obyvateľa Turije. Festival má aj súťažný ráz a tentoraz najchutnejšiu klobásu urobil Petrovčan Miroslav Lačok, majiteľ firmy Petro – kul. Víťazstvo na tak významnom festivale iste je dobrou reklamou pre petrovskú klobásu.

 

Archívne fotografie

 

Archívne fotografie

 

Archívne fotografie

 

Na tohtoročnom podujatí sa zúčastnili aj predstavitelia festivalov klobás z Maďarska, Slovenska, Chorvátska, Slovinska a Rumunska.

Turiju počas klobasiády navštívi päťdesiat až sedemdesiat tisíc hostí. Organizátori ich vedia prilákať. V propagácii podujatia sa posnažili prilákať návštevníkov nielen slovom a obrazom, ale aj vôňou. Ten čuchový zmysel urobil presne to čo mal a keď sa neodolateľná vôňa vyprážaných klobás šírila, pokušiavala a lákala v Sombore, Subotici, Novom Sade a Belehrade, okoloidúci sa pristavili a z klobásky si aj kúpili a za touto špecialitkou prišli aj do Turije.

Turija sa nachádza v obci Srbobran, v Juhobáčskom regióne a známa je podľa klobasiciády, čiže festivalu klobás, ktorý sa organizuje raz ročne.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné komentáre

Posledné články