Istorija škole

Medaila kultúry Zdenke Valentovej Belić

Včera zverejnili mená laureátov výročných cien Kultúrneho centra Vojvodiny Miloša Crnjanského za rok 2021 a jednou zo štyroch ocenených je aj Zdenka Valentová Belić. Ocenenia im odovzdajú v Slávnostnej sieni vlády AP Vojvodiny vo štvrtok 2. decembra o 18.00 hodine. Dr. Zdenka Valentová Belić, šéfredaktorka časopisu Nový život, spisovateľka, prekladateľka, profesorka slovenského jazyka a literatúry a knihovníčka získala Medailu kultúry za multikulturalitu a interkulturalitu. V zdôvodnení tohto vysokého ocenenia sa okrem iného uvádza, že Zdenka „už desaťročia vytrvalo pracuje na spájaní ľudí a kultúr, čo je základom ľudskej potreby kultúrneho a duchovného pozdvihnutia, jadrom interkulturalizmu a multikulturalizmu v Novom Sade, kde žije, Vojvodine a Srbsku, regióne a Európe." Blahoželáme!

 

Medaila kultúry Zdenke Valentovej Belić

 

Dr. Zdenka Valentová Belić vyštudovala Filozofickú fakultu v Novom Sade a doktorát získala na Katedre estetiky Univerzity Komenského v Bratislave. Literárnemu prekladu sa venuje viac ako dvadsať rokov a preložila viac ako päťdesiat významných diel, prevažne slovenských prozaických klasikov do srbčiny a početných významných srbských básnikov do slovenčiny, ako aj stovky prekladov v srbských a slovenských periodikách v Srbsku a na Slovensku.

"Som veľmi vďačná porote a vedeniu Kultúrneho centra Miloša Crnjanského za toto výnimočné uznanie. Existovať a pôsobiť na hranici dvoch kultúr – v mojom prípade slovenskej a srbskej – znamená byť v duálnom postavení, byť vo vnútri a zároveň mimo oboch kultúrnych kontextov, stáť stále na hranici a nikde nebyť úplne viditeľný. To miesto a takáto práca nie sú bezbolestné, no zároveň je to všetko veľmi inšpirujúce. Toto ocenenie srdečne prijímam a uznanie venujem prekladateľskej profesii – všetkým mojim kolegom. Prekladatelia sú nevyhnutnou súčasťou každej kultúry a sú akoby mýtické bytosti – lukostrelci, ktorí nesú fakľu myšlienok a vedomostí. Prenášajú a šíria plameň z jedného domova do druhého, z jednej kultúry do druhej," povedala pre belehradský denník Danas Zdenka Valentová Belić pri príležitosti jej ocenenia.

Jej básnické zbierky vyšli v slovenčine, angličtine a srbčine, vydala aj knihu pre deti, zbierku esejí, ako aj knihu rozhovorov na tému „Imigranti v babylonskej veži" o identite, ktoré boli predtým zverejnené v našom časopise pre literatúru a kultúru Nový život.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články