O nás

Mikuláš a Lucka

December je mesiacom darčekov. Jedným zo sviatkov, ktorý má dodnes pevné miesto v našej spoločnosti, je sviatok svätého Mikuláša. Cirkev a veriaci si ho ctia už vyše 1700 rokov. Svätý Mikuláš je jeden z mála svätých, ktorý prežil i nástup ateizmu. V Holandsku, kde je mikulášska tradícia najsilnejšia, pomenúvajú ho Sinter Klaas a on sa stal predobrazom amerického Santa Clausa. Mikulášovi sa tešia najmä deti, ktoré si rok čo rok nájdu v šieste decembrové ráno v niektorej zo svojich topánok tradičnú mikulášsku nádielku. Dodnes v niektorých krajinách chodí po domoch skupinka ľudí prezlečených za Mikuláša, čerta a anjela, aby deti trochu postrašili, ale zároveň aj obdarovali malými darčekmi. Zaujímavosťou je, že sv. Mikuláša uctievajú všade vo svete. Je veľmi obľúbeným svätým, dokonca aj pohanské národy ho majú vo veľkej úcte.

 

Mikuláš a Lucka

 

Mikuláš a Lucka

 

Svätý Mikuláš (Nikolaj) spravil veľa veľkých a slávnych zázrakov a pomáhal ľuďom, ktorý sa nachádzali v biede. Práve za toto všetko vie o ňom celý svet. V pravoslávnej cirkvi on je tiež nanajvýš významnou postavou - jeho sviatok pripadá na 19. decembra, keďže sa táto cirkev riadi juliánskym kalendárom. Na II. Všeobecnom sneme Pravoslávna cirkev zaradila svätého Nikolaja medzi najväčších a najvýznamnejších svätých ako apoštolom rovného. Preto si ho spolu s apoštolmi pripomínajú každý štvrtok.

Ruskí vedci na základe archeologického, anatomického a antropologického výskumu vytvorili skutočnú podobizeň svätého Nikolaja (Mikuláša). Použili pritom moderné metódy počítačovej vedy. Pre tento účel bol otvorený jeho hrob v talianskom meste Bari. Príslušný znalecký posudok vykonal profesor Luigi Martinο, ktorý zrekonštruoval tvár svätého Nikolaja podľa jeho lebky.
U vojvodinských Slovákov je známy tento vinš:

Mi, mi Mikuláš
čo to v kapsi skovávaš?
Dobrým deťom koláče
a zlým deťom korbáče!

V minulosti k nám domov chodieval Mikuláš a týždeň po ňom Lucka. Mikuláš prišiel, aby rozdal sladkosti, Lucka zisťovala, či sa vieme modliť a či poslúchame rodičov. Nebývala veľmi štedrá. Niekedy nás obdarovala iba s cibuľou a inokedy veru aj s prútikom. Deti sa preto Lucie veľmi báli. Nakoniec, na Vianoce, Ježiško nás všetkých potešil. Detské strachy sa už potom rozplynuli a čaro sa mohlo začať.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Daniel Pixiades (1931)

Pre budúce dni

A vody tečú, tečú, tečú
do rodiska, v krajinu ďalekú...

V krajinu najdlhších snov.

Z krajiny do krajiny
a nikde nemať krov.

Zvädnuté ruže v cudzej záhrade.
Zvädnuté oči na ceste.
Zvädnuté ruky na poduške!

 

Posledné komentáre

Posledné články