Podmienky používania

Zuzana Chalupová (1925-2001-2020)

V dnešný deň pred 19. rokmi vo veku 76 rokov zomrela Zuzana Chalupová. V tomto roku si pripomíname aj nedožité 95. narodeniny najznámejšej vojvodinskej Slovenky na svete. V spomienkach a srdciach ona žije stále, veď za sebou nechala takmer 3.000 obrazov. Obrazy „mamy sveta" zobrazujú šťastných, veselých ľudí a rozihrané deti a sú akoby určené pre nejaké krajšie časy, keď v srdciach ľudí bude viac lásky. Tak, ako je to na jej obrazoch, kde aj dospelí majú zapýrené líca a detsky naivné oči. Z jej obrazov priam žiari optimistický odkaz, že treba vždy veriť a očakávať to lepšie. Jej obrazy zdobia rezidencie kráľov, cisárov, prezidentov, premiérov...

 

Zuzana Chalupová (1925-2001-2020)

 

Zuzana Chalupová (1925-2001-2020)

 

Zuzana Chalupová (1925-2001-2020)

 

Zuzana Chalupová (1925-2001-2020)

 

Zuzana Chalupová bola prvou ženou v Kovačici, ktorá ihlu a niť zamenila za štetec a farby. Potom už jej umelecký vzostup a najmä prienik na medzinárodnú scénu bol veľmi rýchly, usporiadala okolo stovky vlastných výstav v mnohých kútoch sveta. Jej obrazy žijú predovšetkým svetom šantiacich detí. Zachytávajú atmosféru a kolorit dediny plnej detvákov, ich smiechu, hier. Deti maľovala od začiatku. Nemala vlastné, tak sa s nimi tešila na obrázkoch. Dospelých maľovala rovnako ako deti.

Mama Zuzana – ako ju v celom svete volali, – mnohé obrazy, ako aj finančné čiastky, venovala na humanitárne ciele. Jej dary šli na fond UNICEF, UNESCO, na zbierky pre utečencov, hladujúce deti, na dobročinné akcie Červeného kríža a do početných charitatívnych organizácií.

 

Katarína Pucovská

Foto Martin Pucovský

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné komentáre

Posledné články