Slovenské Gymnázium v Báčskom Petrovci

Nedožitá sedemdesiatka Kvetoslavy Benkovej

Mladosť, moja mladosť, vyšla mi na márnosť
a ja predsa nádej v srdci mám,
keď si tak po našsky rezko a do skoku
spolu s vami pieseň zaspievam.
Bežím poľom bosá, z rána keď je rosa...

Spievala tak vo svojej skladbe Kvetoslava Benková, jedna z popredných slovenských hudobníckych osobností, muzikologička, skladateľka, hudobná redaktorka, speváčka, predsedníčka a umelecká vedúca folklórneho súboru KUS Petrovská družina... Dnes by sa dožila sedemdesiatych narodenín. Avšak, už sedem rokov nie je medzi nami.

 

Nedožitá sedemdesiatka Kvetoslavy Benkovej

 

Kvetoslava Benková sa narodila v Báčskom Petrovci 28. júla 1951. Gymnázium skončila v rodisku a na Hudobnej fakulte VŠMU v Bratislave získala titul magisterky umenia. Pochádza z hudobnej rodiny - otec bol známym rozhlasovým spevákom. Jej rodina bola tiež hudobne nadaná. Tvorili hudobné kvarteto. Rodina Benková na koncertoch, tak po inštrumentálnej ako aj vokálnej stránke bola sebestačná.

 

 

V roku 2001 po smrti hlavy rodiny, Martina Benku – hudobníka, skladateľa a novinára – tri vyškolené hudobníčky a zároveň tri vynikajúce hlasy, neraz vystupovali, doma a v zahraničí, buď ako trio alebo samostatne. Potom, po trinástich rokoch, 9. júna 2014 po dlhej a ťažkej chorobe umrela aj Kvetoslava Benková, hnací motor rodiny.

Kvetoslava nielenže hrávala a spievala, ale takmer 40 rokov sa aktívne zaoberala aj zberateľskou činnosťou. Zozbierala na tisícky slovenských ľudových piesní z Vojvodiny, ale aj zo slovenského Málinca a okolia. Svoj záujem upriamila na životnosť týchto piesní v podmienkach viacnárodného pretrvávania. Prvá kniha Kvetoslavy Benkovej vyšla ako prvý zväzok z cyklu Od Petrovca do Málinca, Svadba, I. časť, roku 2005, vo vydaní AST Kultúra Báčsky Petrovec, nasledovali druhý a tretí zväzok z toho istého cyklu, Priadky a páračky v slove a piesni, II. časť, roku 2006 a Balady, III. časť, roku 2008, vo vlastnom vydaní a Výročné zvyky v slove a piesni, IV. časť, ktoré vydalo Vydavateľstvo Hlas ľudu, Nový Sad, roku 2009 a Tichá noc, svätá noc, Vianočné piesne a vinše vo vlastnom vydaní, roku 2009.

http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/3655-duchom-stale-mlada-kvetoslava-benkova

Posledné verejné vystúpenie Kvetoslavy Benkovej v roku 2014:
http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/6571-vianona-rozpravka-s-kvetoslavou-benkovou-a-priatemi

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články