Domovská

IN MEMORIAM – Jaroslav Pap

Jeden z najlepších vojvodinských fotoreportérov Jaroslav Pap zomrel náhle 16. augusta 2021 v poľovnom revíri „Kazuk" neďaleko Somboru. Jaroslav Pap sa narodil 7. júna 1957 v Laliti, kde ukončil základné školenie, kým to fotografické absolvoval v Novom Sade. Vyše 25 rokov bol fotografom v NVU Dnevnik, čo vplývalo na rozvoj jeho fotografickej cesty, od fotoreportéra po redaktora fotografie. Jeho fotky si svoje miesto našli v známych európskych časopisoch. Vystavoval doma a v zahraničí. Získal prestížne ocenenia od tlačových agentúr TANJUG a BETA a je aj laureátom prestížnej ceny YU PRES FOTO a českej ceny MYSLIVOSŤ. Niekoľkokrát bol vyhlásený za fotoreportéra roka v žánroch spravodajskej fotografie.

 

IN MEMORIAM – Jaroslav Pap

 

IN MEMORIAM – Jaroslav Pap

 

Okrem denných life fotografií, Jaroslav Pap si vždy nachádzal čas aj na fotografovanie prírody. Tento fotografický nadšenec bol totiž milovníkom prírody a bol aj zakladateľom fotografického hnutia Foto Lov, ktoré proklamuje život s prírodou a nie vedľa nej.

Okrem denných aktualít a prírody fotografoval konflikty a vojnové udalosti na Balkáne, v Rumunsku, na Kosove a Metochii, bombardovanie Juhoslávie...Samostatné výstavy fotografií mal vo vyše dvadsať mestách v Srbsku a v zahraničí, okrem iného aj 2016. v Galérii Babka v Kovačici a pravidelne sa zúčastňoval aj na Bienále fotografie – Majstri fotografie, ktoré organizuje Galéria SND v Kysáči v čele s predsedom Michalom Madackým. Galéria SND mu 22. decembra 2011 usporiadala samostatnú výstavu fotografií.

 

IN MEMORIAM – Jaroslav Pap

 

V Kysáči 2016 J. Pap prvý sprava (Foto Martin Pucovský)

 

Fotografia J. Papa, ktorou sa v tomto roku zúčastnil na Bienále fotografie – Majstri fotografie v Kysáči

 

Fotografia J. Papa, ktorou sa v tomto roku zúčastnil na Bienále fotografie – Majstri fotografie v Kysáči

 

Inšpiráciu a životnú energiu nachádzal v takmer každodennom kamarátení s milovníkmi prírody a v takmer každodennom sledovaní prírodných javov na území Horného Podunajska.

Pre kovačickú televíziu novinár Ján Špringeľ robil s Jaroslavom Papom interview a najnovšie ukážky tých rozhovorov zverejnil v nekrológu.

 

 

Česť jeho pamiatke!

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

Náhodný obrázok

slovenske insitne umenie zo srbska

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus