Domovská

Tropické horúčavy

Dnes napoludnie bol Nový Sad najteplejším mestom v Srbsku. V tomto vojvodinskom meste a okolí namerali 38°C, nasledoval Belehrad s 34 stupňami. Republikový hydrometeorologický ústav Srbska zopakoval výstrahu pred vysokými teplotami aj na zajtra a na prvú polovicu budúceho týždňa, kedy sa lokálne očakávajú teploty do 40 °C a tropické noci s teplotami nad 20°C. Letné maximum kedysi u nás len výnimočne prekročilo 33°C Celzia. Aktuálne každoročne už máme dni s horúčavou 40°C. Počet tropických dní s teplotami nad 35°C Celzia rastie každým rokom.

 

Tropické horúčavy

 

Na zajtra v Novom Sade a okolí meteorológovia predpovedajú najnižšiu teplotu 21°C stupňov a najvyššiu okolo 39°C stupňov. Veľmi teplo a prevažne slnečno bude aj v utorok a stredu. V stredu popoludní a najmä večer a v noci premenlivo s prehánkami a búrkami, s možnosťou krupobitia a silného vetra. Vo štvrtok bude premenlivé a o niečo sviežejšie so striedaním slnečných a zamračených intervalov a ojedinelým výskytom krátkodobého dažďa alebo prehánok s búrkami. Odporúča sa primeraná ochrana pred UV žiarením, ako aj vyhýbanie sa väčšej fyzickej námahe v dôsledku horúčav, ktoré sú na toto ročné obdobie výrazne nadpriemerné. Opatrnosť majú zachovať predovšetkým staršie osoby, malé deti a ľudia s oslabeným zdravím. Nemali by sme zanedbať ani starostlivosť o domáce a opustené zvieratá.

Rekordné horúčavy predpovedajú v najbližších dňoch po celom svete - od Spojených štátov, kde s nebezpečne vysokými teplotami zápasia desiatky miliónov ľudí, až po Európu, Čínu, Irak a Japonsko. Je to najnovší príklad toho, akú hrozbu predstavuje globálne otepľovanie. Včera o tom informovala tlačová agentúra AFP.

 

kp

 

You have no rights to post comments

Náhodný obrázok

slovenske insitne umenie zo srbska

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus