Domovská

80 rokov Hlasu ľudu

Hneď po oslobodení, 19. októbra 1944 v Petrovci začali vychádzať noviny Hlas ľudu. Bol to historický deň, keď bolo vytlačené prvé číslo novín Hlas ľudu. Noviny boli založené z iniciatívy slovenskej roty Novosadského partizánskeho oddielu. Prvé číslo novín vyšlo v podobe letáka v náklade 800 kusov a delilo sa zdarma. Na druhej strane novín čitateľov zaväzovalo heslo: Po prečítaní daj ďalej! Po slovenských osadách roznášali ho osobitní kuriéri. Redakcia začínala pôsobiť v bývalom Altmanovom dome a neskoršie sídlila v budove kníhtlačiarne Kultúra v Báčskom Petrovci. Boli to prvé menšinové noviny v Juhoslávii a prvú redakciu okrem hlavného a zodpovedného redaktora Ivana Majeru tvorili: doktor Andrej Sirácky, Pavel Sabo-Bohuš, Andrej Kopčok a Štefan Ferko.

 

Prvé číslo Hlasu ľudu

 

Prvé číslo Hlasu ľudu

 

Členovia redakcie v prvých rokoch pôsobenia, stoja: Ferko, Mikuš, Fekete, Vargova, Varga, Bujdošíková, Bartok, Majera, v drepe: Tušiak, Kolár a Labát

 

Členovia redakcie v prvých rokoch pôsobenia, stoja: Ferko, Mikuš, Fekete, Vargova, Varga, Bujdošíková, Bartok, Majera, v drepe: Tušiak, Kolár a Labát

 

Hlas ľudu prvé dva roky vychádzal ako denník na dvoch až štyroch stranách, v rokoch 1946 – 1963 dvakrát týždenne ( v stredu a sobotu), najčastejšie na štyroch stranách, až po rok 1964, kedy mal už šestnásť strán (takzvaný veľký formát) a odvtedy vychádzal raz týždenne. Roku 1979 mal 20 strán. Rozsah klesol s nástupom ekonomickej a politickej krízy, v období rozkladu socialistickej federatívnej republiky Juhoslávie roku 1991, keď sa počet strán zredukoval na 16 a roku 1993 najčastejšie už mal len osem strán a trikrát v tom roku pripravené čísla Hlasu ľudu neboli vytlačené pre nedostatok papiera.

Náklad Hlasu ľudu roku 1948 dosiahol 6.000 výtlačkov, o desať rokov neskoršie činil len 4.500. V šesťdesiatych rokoch sa redakcia podujala na náborovú akciu „Hlas ľudu do každej domácnosti" takže sa tiráž zvýšil až na 9.800, no čoskoro postupne začal klesať. Po druhej náborovej akcii v rokoch 1980-1981 sa náklad ustálil a ešte aj v roku 1983 vynášal 7.000 exemplárov, teda kupovala ho bezmála každá druhá rodina vojvodinských Slovákov. Potom znova náklad začal klesať a stále klesá.

Do roku 1994 vychádzal vo veľkom formáte s farebnou obálkou a potom v malom formáte.

Slávnostnou akadémiou v Slovenskom vojvodinskom divadle si v sobotu večer 19. októbra roku 2024 NVU Hlas ľudu spolu s početnými hosťami pripomenula 80 rokov od založenia tohto nášho spoločensko-politického týždenníka.

 

kp

 

You have no rights to post comments

Náhodný obrázok

slovenske insitne umenie zo srbska

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus