Domovská

IN MEMORIAM – Pavel Čáni

Dnes podvečer, 3. januára 2025, sa spomedzi našich radov tíško vytratil akademický maliar a grafik, Mr. Pavel Čáni (nar. 19. 6. 1953). Patril medzi najvýznamnejších slovenských výtvarných umelcov v Srbsku a jeho maliarska a grafická tvorba zanechali hlbokú stopu v dejinách slovenského výtvarného umenia. Pavel Čáni, absolvent výtvarných škôl v Novom Sade a Belehrade, sa rýchlo dopracoval k vlastnému, rozpoznateľnému a jedinečnému výtvarnému prejavu, ktorý vysoko hodnotili u nás a v zahraničí. Život mu veľa dal, no preveľmi ho aj tvrdo skúšal, on však neklesal, ale zápasil a dobrý boj bojoval. V roku 2023, v deň umelcových 70. narodenín, v Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov usporiadali výstavu jeho grafík a malieb, kurátorom ktorej bol najlepší znalec Čániho diela Vladimír Valentík. Pri tej príležitosti oslávencovi odovzdali cenu Pro Cultura Slovaca. Večierok hrou na gitare ozvláštnil oslávencov syn Zoran Mitić. Ten deň nebol však iba narodeninovou oslavou, ale akoby aj maliarovou rozlúčkou s verejnosťou. Dojímavo dopadlo to maliarovo posledné verejné účinkovanie. Už dlhšie predtým mu zdravie bolo naštrbené.

 

IN MEMORIAM – Pavel Čáni

 

IN MEMORIAM – Pavel Čáni

 

IN MEMORIAM – Pavel Čáni

 

IN MEMORIAM – Pavel Čáni

 

IN MEMORIAM – Pavel Čáni

 

P. Čáni vo svojom ateliéry v Kulpíne

 

P. Čáni vo svojom ateliéry v Kulpíne

 

Maliar oslávil svoju sedemdesiatku aj v kruhu svojich najbližších v Kulpíne

 

Maliar oslávil svoju sedemdesiatku aj v kruhu svojich najbližších v Kulpíne

 

Aj v ťažkých chvíľach sa vedel oduševniť krásou starobylej architektúry. Pred poldruha rokom pred Mitićovým domom v Kulpíne.

 

Aj v ťažkých chvíľach sa vedel oduševniť krásou starobylej architektúry. Pred poldruha rokom pred Mitićovým domom v Kulpíne.

 

„Pri príležitosti Čániho životného jubilea rozhodli sme sa pripraviť expozíciu jeho grafických listov a malieb, na ktorých jedinečným výtvarným spôsobom hovorí aj o nás. Tieto grafické listy a maľby vytváral pre nás, aby sme sami seba lepšie rozumeli. Význam výtvarnej tvorby Pavla Čániho s takýmto zámerom určite prekonáva historický výtvarný odkaz K. M. Lehotského a Zuzky Medveďovej a je ďalším výtvarno-historickým medzníkom, ktorý vznikol o nás - pre nás. Musíme sa naučiť si to vážiť," – uviedol kurátor výstavy Vladimír Valentík, ktorý konštatoval, že Pavel Čani vytvoril aj rad grafických listov s výraznou symbolicko-alegorickou naráciou venovaných Báčskemu Petrovcu, Kovačici, Starej Pazove, Novému Sadu .... V týchto tradičných kultúrnych sídlach vojvodinských Slovákov odhaľoval a aktualizoval svoje meditatívno-poetické vízie a pocity. Petrovec identifikoval v jeho rozpoznávacom znamení, v jedinečnej architektúre slovenského gymnázia, ale aj početných osobnostiach slovenskej vojvodinskej literatúry, umenia a vedy.

Čáni bol popredným výtvarným umelcom aj v kontexte srbského a slovenského výtvarného umenia. Jeho početné spoločné a samostatné výstavy v popredných galériách v Belehrade a Novom Sade, ale aj na Slovensku, v Bratislave, Trnave, Žiline, Banskej Bystrici, ale aj v Poľsku, v Slovinsku, Taliansku... nezostali nepovšimnuté. Dostali sa mu prestížne ceny, medzi iným aj Identifikačný kód Slovenska, ktorý mu slávnostne odovzdali na Bratislavskom hrade v roku 2012. Toto ocenenie sa udeľuje významným osobnostiam, ktoré vytvárajú odtlačky histórie pre budúce generácie.

Pavel Čáni sa činil aj v organizácii výtvarného života vojvodinských Slovákov. Bol členom Galérie Blatno, Galérie K. M. Lehotského na Gymnáziu Jána Kollára v Petrovci, kde bol vyše dvadsať rokov výtvarným pedagógom, bol riaditeľom Slovenského vojvodinského divadla v Petrovci a potom osamostatneného Múzea vojvodinských Slovákov, ktoré zastrešovalo aj Galériu Zuzky Medveďovej. Z tohto postu odišiel aj do dôchodku.

Cez Čániho maliarsky opus sa možno poprechádzať vo video dokumente TU:

 

 

Viac o Pavlovi Čánimu TU:

https://slovackizavod.org.rs/vizualne-umenie/osobnosti-slovenskeho-vizualneho-umenia/pavel-cani/

Pavel Čáni nám zanechal dedičstvo, ktoré bude žiť ďalej v jeho dielach – zanechal odtlačky histórie pre budúce generácie.

Česť jeho pamiatke!

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

Náhodný obrázok

slovenske insitne umenie zo srbska

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus