Domovská

Pavel Emil Koléni (1835 – 1915)

V tomto roku si pripomíname 190 rokov narodenia a 110 rokov úmrtia evanjelického kňaza, autora cestopisov, historika a národovca Pavla Emila Kolényiho (Koléni, Kolény). Narodil sa 18. februára 1835 v Kulpíne rodičom Danielovi Kolényimu, farárovi, a Emílii Géč. Z tejto známej rodiny Kolényiovcov pochádzali viacerí poprední dejatelia. Z knihy Rod Kolényiovcov na Dolnej zemi autora Ondreja Peťkovského, bývalého ev. kňaza v Aradáči, sa dozvedáme, že Emil Kolényi maturoval v Sarvaši a teológiu vyštudoval v Bratislave a vo Viedni. Najprv bol kňazom vo Ferdinandsbergu v rumunskej časti Banátu a roku 1869 prešiel za farára do Hajdušice, kde pôsobil 40 rokov, až po odchod do výslužby roku 1909. Zostal však žiť v Hajdušici, kde umrel 16. júla 1915. Ondrej Peťkovský ďalej uvádza, že Emil Kolényi bol skromný, nenáročný, ale horlivý pracovník na národa roli dedičnej. Vyhýbal sa politickému boju, ale viac konal drobnú buditeľskú prácu medzi národom, predovšetkým vo svojom cirkevnom zbore, ale aj širšie v Banáte, na Dolnej zemi, ako i na celoslovenskej úrovni. Hospodársky pozdvihoval chudobných roľníkov. Prispieval do rôznych časopisov, predplácal ich a šíril medzi ľudom.

 

Pavel Emil Kolényi

 

Pavel Emil Kolényi

 

Pešťbudínske vedomosti, noviny pre politiku a literatúru z roku 1864, priniesli túto správu o zbierke pre pohorelcov v Hlbokom

 

Pešťbudínske vedomosti, noviny pre politiku a literatúru z roku 1864, priniesli túto správu o zbierke pre pohorelcov v Hlbokom

 

Pešťbudínske vedomosti, noviny pre politiku a literatúru z roku 1864, priniesli túto správu o zbierke pre pohorelcov v Hlbokom

 

Preklad Emila Kolényiho do česko-slovenského jazyka

 

Preklad Emila Kolényiho do česko-slovenského jazyka

 

V Pešťbudínskych vedomostiach z rokov 1863 a 1864 jeho meno nachádzame aj pri iných zbierkach, predovšetkým na Maticu slovenskú, kde sa pri jeho mene uvádza „jako zakladateľ".

Kolényi písal najviac o hajdušických Slovákoch, ale aj o Slovákoch v iných prostrediach, a tak v augustovom a septembrovom čísle Obzoru z roku 1891 pod názvom Črty z cesty po Dolnej zemi zverejnil svoje postrehy z cesty cez Temešvár, Arad, Čabu, Medeš, Bánhedeš, Segedín, Bečkerek (teraz Zreňanin) a Aradáč a späť domov.

Chudobu dôstojne zdieľal so svojimi cirkevníkmi, o čom vari najlepšie svedčí údaj, že v rokoch veľkých povodní, keď úroda bola úplne zničená, tri roky zaradom neprijal farársky plat. V nedostatku prostriedkov na život aj sám sa musel venovať poľnohospodárstvu, a tak živiť svoju rodinu. Písal o tom pred desaťročím Vladimír Hudec v Hlase ľudu (2015) v texte Farár, národovec, kronikár.

„Môj milý priateľ Emil Kolény, najpilnejší a najlepší žiak zo všetkých bohoslovcov, odišiel do Kulpína k otcovi za kaplána, až pozdejšie vybral sa na viedenskú bohosloveckú fakultu, kde sme sa sišli zase r. 1860..." Okrem iného píše Jozef Ľudovít Holuby a tento článok bol písaný v roku 1909 pre Slovenské Pohľady, do ktorých Holuby usilovne prispieval.

Do stavu manželského Pavel Emil Koléni vstúpil najprv dňa 11. mája 1862 s Terkou Erdelský a po tom, ako mu po šiestich rokoch prvá manželka zomrela (24. marca 1868), druhýkrát sa oženil 4. októbra 1869 s Amáliou Valášekovou.

Ovládal niekoľko jazykov: slovenský, maďarský, nemecký, srbský, český a latinský. V Pešti roku 1872 vyšiel preklad Emila Kolényiho do česko-slovenského jazyka knihy: Tirza, neboli přitažliwá moc kříže. V roku 2015 tlačou vyšla kniha Emila Koléniho Slováci v Hajdušici a na Dolnej zemi, ktorú do tlače pripravil Vladimír Hudec.

Emil Kolényi zomrel 16. júla 1915 a pochovaný je na hajdušickom cintoríne.

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

Náhodný obrázok

slovenske insitne umenie zo srbska

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus