...a tridsiatemu výročiu úmrtia
Michal Kiráľ (21. februára 1955 – 28. februára 1995) by mal zajtra sedemdesiatku. Dožil sa však iba štyridsiatky. Avšak, aj za tú krátku dobu po sebe zanechal hlbokú stopu. Grafik, ilustrátor a organizátor výtvarného života Michal Kiráľ „odišiel za dunenia sarajevských kanonád, pri ktorých sa rúcala Juhoslávia". Napísal Tomáš Čelovský a poznamenal, že je tvorba Michala Kiráľa medzi nami stále. „Žiari z každej titulky detského časopisu Zornička, zachováva sa v grafickej úprave kníh..." Výtvarnú, grafickú a technickú úpravu aj nášho rodinného magazínu Rovina v úplnosti vypracoval vtedajší riaditeľ Vydavateľstva Obzor-Tvorba Michal Kiráľ, ktorý bol aj prvým technickým a grafickým redaktorom Roviny. Žiaľ, iba pol roka, do jeho predčasnej smrti v roku 1995.
Michal Kiráľ a jeho tvorba
Michal Kiráľ, akademický maliar-grafik a pedagogický pracovník slovenskej národnosti, Petrovčan, všestranne vplýval na výtvarný život vojvodinských Slovákov. Diplomovú prácu obhájil v roku 1979 na Oddelení úžitkovej grafiky na Fakulte úžitkových umení v Belehrade. Následne pôsobil ako pedagóg na gymnáziu v Báčskom Petrovci. Pracoval ako technický redaktor v týždenníku Hlas ľudu a ako ilustrátor a riaditeľ vo vydavateľstve Obzor. Prednášal predmet Typografia na Fakulte úžitkových umení v Belehrade. V Báčskom Petrovci bol aktívny pri zakladaní, organizácii a práci Galérie Blatno, rovnako ako aj pri založení Galérie Zuzky Medveďovej. Od roku 1980 bol členom Združenia výtvarných umelcov úžitkového umenia a dizajnérov Vojvodiny v Novom Sade a od roku 1993 členom Spolku grafikov Slovenskej výtvarnej únie v Bratislave.
Pavel Čáni: Michal Kiráľ
Michal Kiráľ – Nech zostane stopa
Dvojjazyčná slovensko-srbská kniha Michal Kiráľ – Nech zostane stopa vznikla v roku 2018 a v nej sú zhrnuté takmer všetky diela z umelcovej pozostalosti. Knihu spolu s Michalovým kolegom Rastkom Ćirićom pripravila manželka zosnulého Mária Kneževićová ex Kiráľová, ktorá je i vydavateľkou knihy. Teda, to nie je iba kniha, to je aj rešpekt voči manželovej tvorbe a prejav hlbokej úcty a lásky k blížnemu, blízkemu...
V podtitulku knihy sa uvádza, že obsahuje kresby, ilustrácie, grafiky a dizajn. Úvodnú štúdiu napísal výtvarný kritik Sava Stepanov a v knihe sú zhrnuté i autorské texty Tomáša Čelovského, Vladimíra Valentíka, Zoroslava Speváka, Radomira Jandrića, Ľubomíra Ferka, Pavla Čániho, Rastka Ćirića, Jovicu Veljovića, Ivicu Stevića, Boruta Vilda, Michala Kiráľa a Márie Kneževićovej.
Veselá spoločnosť (generácie 1955 a 1956) na kanáli v júli 1971. Tiež Jaroslav Báďonský, ktorého na fotografii kreslí Michal Kiráľ, a aj tretia osoba z fotografie z generácie 1955, Anička Vargová, rodená Miklovicová (tretia zľava), už dávnejšie nie sú medzi nami.
Katarína Pucovská
Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.
Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.
(úryvok z básne Môj pohreb)