Domovská

Festival DIDA oslavuje jubilejný 30. ročník bohatým programom

V piatok 28. marca sa v Pivnici slávnostne začal Festival divadelných inscenácií dolnozemských autorov – DIDA. Otvorenie sprevádzali výstavy a kultúrny program. Na úvod, namiesto fanfár, v divadelnom foajeri slávnostne otvorili tri výstavy. Tento moment sprevádzal kultúrno-umelecký program, v ktorom sa predstavili talentované mladé hudobníčky Nina a Lucia Merníkové a Emina Čásarová zo Somboru, ako aj Komorný zbor Nádeje. Na vernisáži sa prítomným prihovorili predsedníčka komisie plagátov Andrea Merníková Šimonová, kurátor výstavy pivnických umelcov Zvonimír Pudelka, divadelný fotograf Michal Lašút zo Slovenska a podpredseda a koordinátor organizačného výboru Vladimír Brňa, ktorý výstavy oficiálne otvoril.

 

Vladimír Brňa privítal prítomných na podujatí Vítanie jari s knihou (foto: Screenshot)

 

Vladimír Brňa privítal prítomných na podujatí Vítanie jari s knihou (foto: Screenshot)

 

O knihách hovorili Ján Zahorec, Vladimír Valentík a Katarína Pucovská (foto: Ochotnícke divadlo Janka Čemana)

 

O knihách hovorili Ján Zahorec, Vladimír Valentík a Katarína Pucovská (foto: Ochotnícke divadlo Janka Čemana)

 

Členovia Klubu klasickej gitary Akord z Báčskej Palanky

 

Členovia Klubu klasickej gitary Akord z Báčskej Palanky

 

Festival DIDA oslavuje jubilejný 30. ročník bohatým programom

 

Výstavy predstavujú tri pohľady na umenie. Súčasťou festivalu býva tradičná výstava plagátov divadelných predstavení, ktoré súťažia v dvoch kategóriách – ocenenie udeľuje odborná porota a diváci prostredníctvom hlasovania na facebookovej stránke festivalu. Výsledky budú vyhlásené počas záverečného programu 6. apríla. Druhá výstava predstavuje kolektívnu prezentáciu 33 autorov – pivnických umelcov. Tretia expozícia prináša fotografie Filipa a Michala Lašútovcov pod názvom Pivnickí divadelníci na prestížnych divadelných festivaloch na Slovensku (1996 – 2024).

Tri desaťročia pretrvávania festivalu potvrdzuje jeho kvalitu, taktiež je aj dôkazom jeho významnej kultúrnej hodnoty. Založený bol Jánom Salčákom v roku 1994, a odvtedy sa vyprofiloval ako dôležitá platforma pre dolnozemských slovenských divadelníkov. Tento rok víta 14 divadelných súborov, z čoho 6 zahraničných: 4 zo Slovenska, jedno z Maďarska a jedno z Chorvátska, a 8 domácich súborov. Do programu je zaradených aj päť sprievodných podujatí. Festival sa tohto roku nesie pod mottom – Kde sa podeli moje kone, podľa rovnomennej zbierky poviedok Janka Čemana. O J. Čemanovi viac TU: https://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/11760-k-storocnici-janka-cemana

Slávnostné otvorenie festivalu sa uskutočnilo v divadelnej sieni, kde sa prihovorila herečka a organizátorka festivalu Palárikova Raková, Katarína Šulganová. Festival otvoril Vladimír Valentík, ktorý je aj členom poroty od vzniku festivalu a spolu s ním v odbornej komisii aj tohto roku sedia Zuzana Tárnociová (predsedníčka) a Dr. Zuzana Týrová.

Prvý festivalový večer priniesol divákom inscenáciu Candy Crush.sk v podaní divadla RosArt z Ružomberka, ktorá sa stala víťazom festivalu Palárikova Raková. V sobotu nasledovala hra Herečky (miluj blížneho svojho) v podaní Slovenského divadla Vertigo z Budapešti.

V nedeľu 30. marca sa konalo tradičné sprievodné literárne podujatie Vítanie jari s knihou, kde boli predstavené niektoré naše najnovšie publikácie. O knihe Sto rokov dobrovoľného hasičského spolku v Pivnici hovoril Ján Zahorec, ev. farár v Pivnici a Rovnodennosť Víťazoslava Hronca, pivnického rodáka, ktorý vlani oslávil 80 rokov predstavil Vladimír Valentík. Knihu Cez prizmu petrovského gymnázia početnému obecenstvu v Divadelnom salóne priblížila autorka Katarína Pucovská. Osobitne sa venovala lekárom z pivnickej rodiny Šusterovcov a zmienila sa aj o knihe Chotekovci a Futocké panstvo, ktorú autorsky podpisuje spolu s Dr. Jánom Kišgecim. Literárny večierok ozvláštnili krásnym predvedením členovia Klubu klasickej gitary Akord z Báčskej Palanky. Na úvod sa prihovoril Vladimír Brňa. Video záznam z tohto večierka si možno pozrieť TU: 

 

 

Herecký tím Závejov

 

Herecký tím Závejov

 

Režisér Ľuboslav Majera v rozhovore s hereckým a technickým tímom Závejov

 

Režisér Ľuboslav Majera v rozhovore s hereckým a technickým tímom Závejov

 

V nedeľný večer obecenstvo v plnej sieni s búrlivým potleskom plná sieň obecenstva odmenila kysáčske predstavenie Záveje. O tomto predstavení viac TU: https://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/12357-kysacski-ochotnici-znu. Po predstavení na javysku mal rozhovor s hercami náš popredný režisér Ľuboslav Majera.

Festival DIDA bude pokračovať 3. apríla detskými predstaveniami a vystúpením Potulného divadla J+T z Medzibrodu a potrvá aj počas celého nasledujúceho víkendu až do 6. apríla.

Ochotnícke divadlo Janka Čemana aj v tomto roku vydalo k festivalu kvalitný bulletin a ani tohto roku nechýbajú na jeho facebookovej stránke pohotové informácie.

 

foto07Kulpin.net vďačí za Ďakovný list.

 

Kulpin.net vďačí za Ďakovný list.

 

Druhá časť programu 30. Festivalu DIDA

 

Druhá časť programu 30. Festivalu DIDA

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

Náhodný obrázok

slovenske insitne umenie zo srbska

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus