Domovská

Od ihly a nite, cez maliarsky štetec, k UNESCO

Galéria Babka v Kovačici otvorí v sobotu 12. apríla 2025 o 12. hodine výstavu s názvom Ženský maliarsky rukopis kovačického insitného maliarstva – od ihly a nite po UNESCO. Výstava, ktorá sa uskutoční pod záštitou súčasného a bývalého veľvyslanca Slovenskej republiky v Srbsku Michala Pavúka a Fedora Rosochu, ponúkne jedinečný pohľad na výtvarnú tvorbu kovačických maliarok od 20. storočia až po súčasnosť.

 

Od ihly a nite, cez maliarsky štetec, k UNESCO

 

Od ihly a nite, cez maliarsky štetec, k UNESCO

 

Od ihly a nite, cez maliarsky štetec, k UNESCO

 

„Výsledky nášho výskumu predstavíme nielen domácemu, ale aj medzinárodnému publiku. Už 3. septembra 2025 sa uskutoční medzinárodná konferencia a výstava v Múzeu Vojvodiny v Novom Sade," uviedol zakladateľ Galérie Babka Pavel Babka. Doplnil, že v roku 2026 sa výskum zameria na mužských maliarov, ktorých mená figurujú na zozname UNESCO v súvislosti s kovačickým insitným maliarstvom.

Výstava zároveň nadväzuje na oslavy storočnice narodenia legendárnej maliarky Zuzany Chalupovej a zapadá do tematického rámca roku, venovaného ženám. Podľa kunsthistoričky Elenky Ďurišovej, ženy si odnepamäti zdobili svoj priestor: „Zaoberali sa úžitkovým umením, omaľovávali predmety dennej potreby, steny, šaty... Pri tom používali ustálené výtvarné prvky, ktorými vyjadrovali svoju identitu. Dnes tento ich výtvarný jazyk nazývame ženským rukopisom."

Ženské umenie v Kovačici nebolo nikdy iba okrajovou kapitolou – práve naopak, stálo pri zrode insitného maliarstva. „Od začiatku ženy prinášali do tvorby jemnejší pohľad na svet, žiarivejšie farby a nádych rozprávkovosti. Ich plátna žiaria detailmi, ktoré zachytí len ženské oko," poznamenal veľvyslanec Michal Pavúk.

O výnimočnom postavení žien v tejto výtvarnej tradícii svedčí i fakt, že zo 65 oficiálne uznaných insitných maliarov, ktorých tvorba je zapísaná v UNESCO, je až 31 žien. „Napriek domácim povinnostiam si vždy našli čas na tvorbu – vyšívali, tkali, maľovali... Hoci viaceré z nich už nie sú medzi nami, ich diela zostávajú večné," pripomenula Zuzana Lenhartová, predsedníčka Nezávislého združenia potomkov zosnulých kovačických maliarov.

Na potrebu zrovnoprávnenia pohľadu na ženy v umení upozornil aj bývalý veľvyslanec Fedor Rosocha: „Ženy boli v umení vždy prítomné, no častokrát len ako objekty, nie ako autorky. Je načase to zmeniť. Slovensko si váži ich prínos – nielen v umení, ale aj v krajanských komunitách. Dôkazom toho je udelenie medaily prezidenta SR Eve Husárikovej za prínos v oblasti kultúry a umenia Slovákov v zahraničí."

Výstava v Galérii Babka bude výnimočnou príležitosťou objaviť čarovný svet ženskej insity – jemný, farebný, citlivý a zároveň hlboko zakorenený v identite kovačických Slovákov.

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

Náhodný obrázok

slovenske insitne umenie zo srbska

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus