Blížia sa veľkonočné sviatky a spolu s nimi aj tradície, ktoré pretrvali v našich kuchyniach po celé generácie. Jednou z pôstnych pochúťok, ktorá sa tradične pripravovala najmä na Veľký piatok, sú šúľance – jednoduché, ale nesmierne obľúbené jedlo slovenskej kuchyne.
Šúľance, známe aj ako zemiakové slíže, sa pripravujú z jednoduchých surovín, ktoré boli v minulosti bežne dostupné v každej domácnosti: uvarené zemiaky, múka, vajcia a štipka soli. V časoch nedostatku múky sa varené zemiaky do cesta pridávali najmä ako praktická náhrada. Dnes sú však neoddeliteľnou súčasťou receptu a dodávajú šúľancom charakteristickú jemnosť a chuť.
Názov „šúľance" pochádza zo slova „šúľať", teda tvarovať cesto do dlhých valčekov, ktoré sa následne krájajú na menšie kúsky. Samotná príprava pripomína talianske gnocchi, no podávanie je typicky slovenské. Najčastejšie sa šúľance servírujú posypané mletým makom zmiešaným s cukrom a preliate voňavým roztopeným maslom, alebo jednoducho bravčovou masťou. Obľúbené sú však aj alternatívy – s tvarohom, mletými orechmi, opraženou strúhankou či krupicou.
V niektorých oblastiach Slovenska mali šúľance dokonca obradový význam. Na Popolcovú stredu a na Veľký piatok sa verilo, že ich konzumácia prinesie roľníkom bohatú úrodu – plné klasy obilia a dobrý chlieb do pece. Ich miesto na veľkonočnom stole teda nebolo len kulinárske, ale aj symbolické.
Dnes si túto tradičnú pochúťku môžete pripraviť podľa receptu z knihy Dobrá slovenská kuchyňa – Staré recepty Slovákov na Dolnej zemi od Anny Demrovskej. Na prípravu budete potrebovať:
Recept:
1 kg zemiakov, soľ, 2 žĺtky, hladká múka, maslo, strúhanka alebo žemľové omrvinky, práškový cukor.
Uvarené zemiaky v šupke ošúpeme a pretlačíme. Pridáme trochu soli, žĺtky a toľko múky, aby vzniklo tuhšie cesto. Z neho vytvarujeme valce, ktoré pokrájame a vyšúľame do tvaru šúľancov. Uvaríme ich v osolenej vode. Na masle opražíme strúhanku alebo žemľové omrvinky a premiešame ich s uvarenými šúľancami. Nakoniec posypeme práškovým cukrom.
Ak máte chuť, podávajte ich s lyžičkou rozohriateho slivkového lekváru – ako to robievali naše staré mamy. A nezabudnite – mak sa najlepšie zomelie v starom dobrom ručnom mlynčeku, no možno použiť aj mlynček na kávu.
Šúľance sa dajú pripraviť aj naslano, napríklad so syrom, alebo ako príloha k dusenému mäsu. No ich sladká verzia zostáva aj dnes synonymom domova, detstva a sviatočných dní.
Katarína Pucovská
Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.
Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.
(úryvok z básne Môj pohreb)