Kovačica – V Galérii Babka dnes slávnostne otvorili výstavu s názvom Ženský umelecký rukopis kovačického insitného maliarstva – od ihly a nite po UNESCO. Podujatie sa konalo pod záštitou súčasného veľvyslanca Slovenskej republiky v Srbsku Michala Pavúka a jeho predchodcu, dnes už generálneho riaditeľa Sekcie medzinárodných organizácií a ľudských práv Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Fedora Rosochu.
Zakladateľ Galérie Babka Pavel Babka vo svojom príhovore poukázal na dôležitosť zrovnoprávnenia pohľadu na ženy v umení. Práve preto sa v tomto roku rozhodli venovať pozornosť výlučne ženským insitným maliarkam, ktorých mená sú zapísané na zozname UNESCO – 31 žien oproti 34 mužom, ktorým sa bude venovať výstava v nasledujúcom roku.
Výstava nesie názov Ženský umelecký rukopis kovačického insitného maliarstva a je symbolickým uznaním húževnatosti a umeleckej odhodlanosti žien, ktoré si museli svoju pozíciu v umení vybojovať v tieni mužských kolegov. Ako zaznelo počas otvorenia, ženské insitné maliarky si svojím jemným, poetickým, ale zároveň výtvarne silným prejavom rýchlo získali priazeň publika a prenikli medzi svetovú umeleckú špičku.
Podujatie moderovala spisovateľka Mária Kotvášová Jonášová, ktorá privítala na javisku Elenku Ďurišovú, magisterku dejín umenia. Tá vo svojej štúdii detailne analyzuje vývoj ženského rukopisu v insite počas 20. storočia a jeho premenu na prahu 21. storočia.
Medzi vzácnymi hosťami boli aj Brankica Janković, zástupkyňa komisára pre ochranu rovnosti Srbskej republiky, a Borka Jeremić, vedúca Úradu Populačného fondu OSN v Srbsku. Obe vyzdvihli význam ženského zastúpenia v insitnom umení, pričom Brankica Janković prisľúbila, že v najbližších dňoch predloží návrh, aby jedna z ulíc v Belehrade niesla meno slávnej maliarky Zuzany Chalupovej.
Fedor Rosocha, ktorý sa významne pričinil o zápis kovačickej insity do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, vo svojom príhovore zdôraznil, že tento úspech nie je koncom, ale začiatkom novej kapitoly.
Emotívnym momentom vernisáže bola prítomnosť Kataríny Karlečíkovej, najstaršej žijúcej maliarky zo zoznamu UNESCO, ktorá len pred niekoľkými dňami oslávila svoje 88. narodeniny. Pri tejto príležitosti venovala jeden zo svojich obrazov slovenskému veľvyslanectvu v Belehrade a druhý Pavlovi Babkovi.
Po prvý raz sa z funkcie zástupkyne veľvyslanca SR v Srbsku prihovorila aj Katarína Konsvaldová, prvá tajomníčka slovenského veľvyslanectva v Belehrade, ktorá zároveň priniesla a predstavila príležitostnú poštovú známku vydanú Slovenskou poštou s vyobrazením diela Zuzany Chalupovej. Známka, ktorú sprevádza text od Kataríny Pucovskej, je ďalším dôkazom medzinárodného uznania kovačickej insity. O tom viac TU: https://www.postoveznamky.sk/insitne-umenie-z-kovacice-vo-vojvodine.
Výstavu oficiálne otvorila Katarína Konsvaldová, a program obohatili aj žiačky Základnej školy mladých pokolení v Kovačici pod vedením umeleckej rodiny Tomášovcov – otca a syna.
Katarína Pucovská
Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.
Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.
(úryvok z básne Môj pohreb)