Po dlhšej, ťažkej chorobe, vo veku nedožitých 75 rokov, do večnosti sa pobral doktor vied, historik, kultúrny historik, autor učebných textov, prekladateľ učebníc a vydavateľ bibliofílií Samuel Čelovský.
Samuel Čelovský sa narodil 21. 7. 1950 v Kulpíne, kde ukončil základnú školu. Gymnázium absolvoval v Báčskom Petrovci. Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave vyštudoval dejiny (1974). Postgraduálne štúdium ukončil ako štipendista SZS pre vedu Vojvodiny na Katedre československých dejín Filozofickej fakulty UK v Bratislave (1975 — 1977). Doktorát na tému Mladosť Félixa Kutlíka v kontexte slovenskej kultúry vo Vojvodine obhájil na FF UK v Bratislave (1979). Dizertačná práca je uverejnená knižne (Mladosť Félixa Kutlíka, Obzor, ZOZP Tvorba, Nový Sad 1982). Zamestnal sa na Oddelení slovakistiky Filozofickej fakulty v Novom Sade, kde bol riadnym profesorom. Prednášal dejiny slovenského národa, kultúrne dejiny vojvodinských Slovákov a južnoslovansko-slovenské kultúrne a literárne styky. Určité obdobie, od roku 1998 prednášal aj všeobecné a národné dejiny na Pedagogickej fakulte v Sombore — Vysunuté oddelenie v slovenskom jazyku v Báčskom Petrovci. Hodnosť docenta získal v roku 1986, mimoriadneho profesora 1991 a riadneho profesora 1997.
Povolaním Samuela Čelovského bol výskum kultúrnych dejín vojvodinských Slovákov, čomu sa venoval celým svojím bytím, lebo súčasne to bolo aj jeho záľubou. Do dôchodku odišiel v roku 2016. Žil v Báčskom Petrovci, kde si s manželkou Helenou postavili rodinný dom. Ich dcéra Mgr. Emília Čelovská, PhD., literárna vedkyňa a estetička, žije v Bratislave a syn Andrej Čelovský, archeológ, žije a pôsobí vo Veľkej Británii.
Z množstva cien a uznaní, ktoré tento náš najvýznamnejší historik získal za svoju prácu, spomenieme iba to najnovšie – tohtoročnú Cenu Ondreja Štefanka za príspevok k rozvoju a propagácii slovenskej literatúry tvorenej v slovenskom zahraničnom svete.
„Roky nás Samuel Čelovský fascinuje svojimi historickým objavmi, sugestívnymi interpretáciami odhalených materiálov, už desaťročia nám vyráža dych poukazovaním na doteraz neznáme súvislosti medzi javmi. Od Vavrinca Dunajského cez kysáčsku kostolnú tabuľu až po alfu a omegu jeho vedeckej historickej fascinácie – Félixa Kutlíka. Ale to stále nie je jediné dielo, jediná syntéza s pomyselným názvom Dejiny vojvodinských Slovákov. Stále sú to Pohľady na... Príspevok k výskumu toho a onoho, O problematike druhého a tretieho, stále sú to parciálne riešenia, ktoré čakajú na svoje parádne zjednotenie, na svoju drahú väzbu v psej koži. Iba ak by...(Doc. PhDr. Michal Babiak, CSc.: z eseje Na epikurejskú záhradu Čelovského Samuela.)
Pohreb Samuela Čelovského bude v pondelok 19. mája 2025 o 13.h v dome smútku na petrovskom cintoríne.
Česť jeho pamiatke!
Katarína Pucovská
Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.
Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.
(úryvok z básne Môj pohreb)