Miestny odbor Matice slovenskej v Begeči pripravil počas uplynulého víkendu sériu slávnostných podujatí pri príležitosti významného jubilea – 240. výročia príchodu Slovákov do tejto osady. Oslavy sa niesli v duchu spolupatričnosti, viery, umenia a multikultúrneho porozumenia. Vrcholom programu bol sobotný kultúrno-umelecký večer, ktorý sa uskutočnil 17. mája 2025 v priestoroch Kultúrnej stanice Begeč. Multikultúrny folklórny koncert pod názvom „Begeč je láska – Begeč sa miluje" spojil slovenské, srbské a maďarské súbory z okolia a priniesol pestrú umeleckú paletu spevu, tanca a tradícií. Slávnosti pokračovali duchovným programom v nedeľu 18. mája.
„Sobotňajší koncert sme vytvorili ako bohatú a pestrú umeleckú paletu, ktorou sme chceli ukázať, ako begečskí Slováci, už takmer dve a pol storočia, žijú v zhode, láske a harmónii so všetkými národmi v našej dedine. Po prvý raz v histórii Begeča bolo jubileum príchodu Slovákov oslávené podujatím takéhoto rozsahu a významu," uviedol predseda Miestneho odboru Matice slovenskej v Begeči Dávid Francisty.
Súčasťou sobotného programu bolo aj otvorenie výstavy diel dvoch akademických umelcov z Begeča – Suzany Sankovič a Rastislava Škulca, ktorá sa konala v hale Kultúrnej stanice.
Slávnosti pokračovali v nedeľu 18. mája. V modlitebnici Slovenskej evanjelickej augsburského vyznania cirkvi v Begeči sa konali slávnostné nešporné bohoslužby, tematicky zamerané na jubileum a zároveň na 4. nedeľu po Veľkej noci – Cantate – Spievajte.
Úvodom sa prihovoril novosadský farár a administrátor begečského zboru Branislav Kulík a kázňou poslúžil báčsky senior a hložiansky farár Jaroslav Kopčok. Krásnym spevom a piesňou bol oslávený Hospodin vďaka hudobnému sprievodu Mareka Stupavského z Nového Sadu a vystúpeniu Komorného zboru Musica viva z Báčskeho Petrovca. Pod vedením Marieny Stankovićovej Krivákovej a za sprievodu Vladimíra Kováča zazneli piesne Materinská moja reč; Ó, Bože, Pane môj a Ja chválim Teba Pane.
Na záver služieb Božích odovzdala vedúca zboru Musica viva darčeky Dávidovi Francistymu a Alžbete Murtínovej, ktorá je už 23 rokov kurátorkou begečského evanjelického zboru.
Begečskí Slováci, ktorých dnes žije v dedine približne 400, majú svoj modlitebný dom, posvätený pred 112 rokmi. Slúži nielen na cirkevné, ale aj spoločenské účely – je aj sídlom Miestneho odboru Matice slovenskej. V ňom sa konajú pravidelné nedeľné bohoslužby, ktoré vedie predčitateľka Boženka Pekárová a ktorých sa zúčastňuje okolo tucta veriacich, prevažne žien. V práci s deťmi v sobotnej besiedke sa venuje Ľudmila Horvátová, pričom detské stretnutia navštevuje aktuálne 17 detí.
Týmto slávnostným víkendom si begečskí Slováci nielen pripomenuli dlhú a bohatú históriu svojho príchodu na tieto končiny, ale aj symbolicky vyjadrili odhodlanie pokračovať v zachovávaní kultúrneho a duchovného dedičstva v súlade s hodnotami vzájomného spolunažívania.
Katarína Pucovská
Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.
Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.
(úryvok z básne Môj pohreb)