Profesionálny fotograf Michal Madacký, ktorý sa už desaťročia zaraďuje medzi najvýraznejšie postavy vojvodinskej fotografickej scény, nedávno oslávil svoje významné jubileum. Pri príležitosti jeho 70. narodenín mu 21. mája 2025 v Dome slovenskej kultúry v Békešskej Čabe (Maďarsko) otvorili samostatnú výstavu umeleckých a úžitkových fotografií. Výstavu usporiadal Čabiansky región Ústavu kultúry Slovákov v Maďarsku (ÚKSM). Výstava bude dostupná do 6. júna 2025.
Foto Hajnalka Krajcsovics
Michal Madacký sa narodil v roku 1955 v Kysáči, kde dodnes žije a tvorí. V rodisku má aj vlastný fotografický ateliér a štúdio pre dizajn a fotografiu. Počas svojej bohatej kariéry sa venoval najmä úžitkovej fotografii – jeho práce môžeme nájsť na nástenných kalendároch, obaloch, etiketách, v knihách či dokonca vo vojenských publikáciách. No rovnako intenzívne ho priťahovala umelecká fotografia, ku ktorej sa výraznejšie obrátil pred tridsiatimi rokmi. Práve v tom období sa prvýkrát verejne predstavil v Galérii Zuzky Medveďovej v Báčskom Petrovci.
Je členom Združenia výtvarných umelcov, úžitkového umenia a dizajnérov Vojvodiny – UPIDIV, kde sa špecializuje na foto dizajn. Za svoju prácu získal viacero ocenení, medzi nimi Zlatú formu od UPIDIV a prvú cenu za dizajn kalendára. Je známy svojím tradicionalistickým prístupom – pri tvorbe fotografií sa snaží vyhýbať nadmernému využívaniu digitálnych úprav. Mieni, že dobrá fotografia má vzniknúť za objektívom, nie za počítačom.
V jeho tvorbe nájdeme lyricky ladené zátišia z ateliéru, ktoré pôsobia často záhadne a snovo. No rovnakú atmosféru dokáže preniesť aj do exteriéru – napríklad pri fotografiách krajiny okolo kysáčskeho kanála či dynamických momentoch z rockových koncertov. K vrcholom jeho tvorby patrí foto monografia Kysáča, kde umelecky i dokumentárne zachytil život rodnej osady.
Michal Madacký (foto Martin Pucovský)
Okrem fotografickej tvorby Michal Madacký je známy aj ako kultúrny organizátor. V roku 2010 založil Galériu SND v Kysáči, ktorej je predsedom (https://www.kulpin.net/component/content/article/22-aktuality/aktuality/2943-v-kysai-zaloena-galeria-snd).O štyri roky neskôr inicioval aj významné podujatie Bienále majstri fotografie, ktoré vytvára platformu pre prezentáciu profesionálnych fotografov a dizajnérov (https://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/6962-fotograficky-o-fotografoch).
Umelecký fotograf zo Slovenska Juraj Vohnout o ňom napísal:
„Michal Madacký je typ človeka, ktorý má životnej energie na rozdávanie. Nech hovorí o čomkoľvek, vždy je to so zanietením, naplno, avšak so štipkou tajomstva v očiach. Tak trochu, ako Dalí. Aj jeho fotografické obrazy sú tak trochu, ako Dalí, surrealistické, krásne a tajomné. Pôsobia nadčasovo, i keď sú prirodzene poznačené dobou."
Michal Madacký aj vo veku sedemdesiat rokov ostáva aktívny, tvorivý a inšpiratívny – nielen ako fotograf, ale aj ako človek, ktorý svoju vášeň pre fotografiu pretavil do dlhoročnej služby kultúre a komunite. Výstava v Békešskej Čabe je poctou jeho celoživotnej oddanosti vizuálnemu umeniu.
Katarína Pucovská
Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.
Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.
(úryvok z básne Môj pohreb)