V slávnostnej sieni Základnej školy Ľudovíta Štúra v Kysáči v piatok 23. mája 2025 prebiehala záverečná konferencia medzinárodného projektu ASSET (Assistance for Skilled Environmental Teaching), na ktorej učitelia tejto školy ako účastníci projektu predstavili výsledky svojich projektových aktivít. Týmto spôsobom prítomným upútali pozornosť na dôležitú tému o klimatických zmenách a ochrane životného prostredia. Toto podujatie svojou prítomnosťou poctili hostia z národnostných kultúrnych inštitúcií, miestnych inštitúcií a združení, predstavitelia škôl zo susedných obcí z Báčskeho Petrovca, Hložian, Selenče a Stepanovićeva, ako aj predstavitelia z predškolských ustanovizní z Báčskeho Petrovca a Kysáča.
Miloš Krstovský, riaditeľ školy v Kysáči
Po pozdravnom príhovore riaditeľa školy Miloša Krstovského, koordinátorka projektu Majda Adlešićová predstavila základné ciele projektu: upútať pozornosť na globálnu klimatickú krízu, ako aj štúdium jej príčin a hľadanie riešení. Jana Dudášová predstavila výsledky tréningu pre učiteľov v Rumunsku. Ján Funtík a Anna Agárská so žiakmi Hanou Marčokovou a Lukom Lugonjom predstavili výsledky aktivít v žiackom kempe v Maďarsku. Autorkou scenára konferencie bola Alexandra Anna Folkmanová a moderátormi boli žiaci Iva Chrťanová a Vojin Stepanović. Výstavu s pracovnými materiálmi, ktoré vznikali počas skupinovej práce na dielňach v zahraničí pripravili Alexandra Anna Folkmanová, Anna Agárská a Jana Dudášová. Súčasne prebiehala aj dielňa pre žiakov siedmej a ôsmej triedy na tému Mesto budúcnosti podľa mojich predstáv, ktorej vedúcou bola Iveta Ďurovková.
Workshop na tému: Mesto budúcnosti podľa mojich predstáv
Primárnym cieľom projektu ASSET bolo zlepšiť zručnosti učiteľov v klimatickej výchove žiakov na základných školách a podporiť ich pri zvyšovaní environmentálneho povedomia ako i základných kompetencií žiakov. Cieľovou skupinou žiakov bola veková kategória od 12 do 14 rokov. Projekt ASSET je súčasťou programu Erasmus + a mal trvať 20 mesiacov, od 1. decembra 2023 do 30. júla 2025, no pre oprávnené dôvody sa začal o štyri mesiace neskôr. Aj napriek tomu, spojil zástupcov zo siedmych krajín vrátane troch základných škôl a štyroch odborných organizácií, ktoré dosiahli mimoriadne výsledky.
Zúčastnené expertné organizácie boli: vedúci partner Instituto de Ecología Litoral (Alikante, Španielsko); IMRO-DDKK Környezetvédelmi Nonprofit Kft, Nagykanizsa (Maďarsko); Climate and Environmental Association Europe (Brusel, Belgicko); Focus Eco Centar (Târgu Mureș, Rumunsko). Okrem týchto organizácií do projektu boli zapojené aj tri základné školy: Základná škola Ľudovíta Štúra v Kysáči (Srbsko), Konak Şehit Ömer Halisdemir Bilim ve Sanat Merkezi (Izmir, Turecko) a Základná škola Đuru Pilara zo Slavonského Broda (Chorvátsko).
V rámci projektu každá krajina riešila inú ekologickú tému: vodné hospodárstvo (Chorvátsko), cirkulárna ekonomika (Maďarsko), znečistenie vzduchu (Srbsko), degradácia pôdy (Turecko), poľnohospodárstvo a potraviny (Rumunsko), energetická účinnosť (Belgicko), oceány (Španielsko).
Alexandra Anna Folkmanová, Anna Agárská, Jana Dudášová a Iveta Ďurovková
Workshopy pre učiteľov prebiehali v angličtine a mali za cieľ preskúmať inovatívne metodológie na učenie sa o klimatických zmenách, zdieľať najlepšie príklady a úspešné štúdie vo vyučovaní o klíme, podporovať spoluprácu medzi pedagógmi a inštitúciami, ako aj podporovať integráciu vyučovania o klíme do školských programov.
Kysáčski pedagógovia Anna Agárská (učiteľka matematiky), Jana Dudášová (učiteľka angličtiny), Iveta Ďurovková (učiteľka informatiky), Alexandra Anna Folkmanová (učiteľka nemčiny) a Ján Funtík (učiteľ fyziky) sa zúčastnili pracovných stretnutí v meste Târgu Mureș v Rumunsku od 11. do 15. marca tohto roku. Súťažili v kvízoch Kahoot, skúmali znečistenie ovzdušia vo veľkých mestách, miznutie vodných plôch v dôsledku klimatických zmien, merali bielenie koralov, boli morskými detektívmi, merali kyslosť vody, navrhovali mesto budúcnosti, udržateľnú budovu a pod.
Workshop v Rumunsku, v meste Târgu Mureș
Koordinátorka projektu Majda Adlešićová (prvá vľavo) a pedagógovia kysáčskej základnej školy
V niektorých aktivitách dominovali individuálne zručnosti a v iných tímová práca, niektoré oblasti si vyžadovali určité digitálne nástroje, zatiaľ čo iné boli analógové, vyžadujúce flexibilitu a kreativitu. Po úvodnej prednáške o klimatických zmenách si pracovné tímy vymieňali skúsenosti a aktívne sa podieľali na realizácii workshopov vo všetkých siedmych tematických okruhoch. Podľa slov účastníkov všetky aktivity boli zaujímavé aj preto, že ich učitelia spracovali rôznymi metódami a nanajvýš ich realizovali v roli žiakov a z ich pohľadu. Hodnotnou súčasťou projektového programu bola aj príležitosť spoznať nových ľudí a nadviazať cenné kontakty s kolegami zo zahraničných škôl a spoločne sa zúčastniť kultúrnych dianí v meste. Vzácnym klenotom bola návšteva miestnej školy, ustanovizne s 500-ročnou tradíciou.
Ján Funtík s kolegyňami počas skupinovej práce
Výstupom tohto projektu je cenná metodická príručka Zagađenje vazduha – materijali za učenje o životnoj sredini, ktorá ponúka spracované metodické jednotky a aktivity na tému znečistenia vzduchu. Jej súčasťou sú aj pracovné listy pre žiakov: Simulácia znečistenia vzduchu, Meranie kvality vzduchu vo vašej škole, Vypracovanie postera o druhoch znečistenia vzduchu, Precvičujte získavanie údajov z verejných zdrojov.
Východiskom tvorby tohto edukačného materiálu je premisa, podľa ktorej je vzdelanie najsilnejším indikátorom vedomia o klimatických zmenách. V praxi sa osvedčilo pozdvihovanie ekologického vedomia najmä medzi teenagermi. Prostredníctvom školskej výučby a mimoškolských aktivít bude možné využiť metodickú príručku, ktorá ponúka kvalitné a pútavé spracovanie týchto dôležitých ekologických tém. Vzhľadom na počet spracovaných aktivít v príručke, učitelia budú mať možnosť uplatniť ich vo vlastnej pedagogickej praxi aj niekoľkokrát týždenne.
Svojou aktívnou účasťou v medzinárodnom projekte s európsky uznávaným programom sa učitelia a žiaci kysáčskej školy zviditeľnili v medzinárodných rámcoch a trasujú si cestu na seriózne zaoberanie sa dôležitými ekologickými otázkami globálneho rázu. Touto prezentáciou a žiackym workshopom ukázali, že sú schopní a ochotní implementovať získané poznatky do každodenného života v lokálnom prostredí.
Bližšie informácie o tomto projekte sú dostupné na stránke: www.assetproject.eu
prof. Dr. Daniela Marčoková
Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.
Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.
(úryvok z básne Môj pohreb)