Domovská

Nemecká veľvyslankyňa navštívila Obec Báčsky Petrovec

Nemecká veľvyslankyňa v Srbsku Anke Konrad sa včera osobne presvedčila o tom, ako môže vyzerať úspešná nemecko-srbská spolupráca na lokálnej úrovni. Počas svojej návštevy Obce Báčsky Petrovec zavítala aj do Magliću, niekdajšej nemeckej dediny Bulkes, kde sa pred niekoľkými rokmi začalo s prácami na obnove historického evanjelického kostola. Fasáda tejto architektonickej dominanty už žiari v novom šate, pričom sa čaká na rekonštrukciu interiéru. V obnovených priestoroch by malo vzniknúť kultúrne centrum – miesto stretnutí, dialógu a priateľských väzieb medzi obyvateľmi regiónu a potomkami niekdajších nemeckých obyvateľov Bulkesa.

 

Foto: Deutsche Botschaft Belgrad / Nemačka ambasada u Beogradu

 

Foto: Deutsche Botschaft Belgrad / Nemačka ambasada u Beogradu

 

Foto: Deutsche Botschaft Belgrad / Nemačka ambasada u Beogradu

 

Projekt je výsledkom partnerstva medzi Obcou Báčsky Petrovec a nemeckým mestom Kirchheim unter Teck v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko. Na jeho realizácii sa podieľajú aj občianske združenia Förderverein Kirchheim/Petrovac a Kultúrne centrum Bulkes–Maglić. Podpora prichádza aj zo strany Ministerstva kultúry Srbska a Komisárky spolkovej vlády Nemecka pre kultúru a médiá. Zverejnili to na facebookovej stránke Deutsche Botschaft Belgrad / Nemačka ambasada u Beogradu.

Podľa Radomira Zotovića, iniciátora spolupráce a organizátora spoločných stretnutí, má Maglić výnimočné miesto v pamäťovej kultúre podunajských Švábov. Práve vďaka tomuto projektu sa maglićský evanjelický kostol zachoval ako jeden z mála svojho druhu v tejto oblasti – zatiaľ čo mnohé iné nemecké chrámy v Báčke sa stali ruinami a tým aj smutnými svedkami ľahostajnosti obyvateľstva voči kultúrnym pamiatkam a spoločným dejinám.

 

Nemecká veľvyslankyňa navštívila Obec Báčsky Petrovec

 

Nemecká veľvyslankyňa navštívila Obec Báčsky Petrovec

 

Spolupráca, ktorá sa začala už pred viac než dvadsiatimi rokmi, vyvrcholila v roku 2022 dôstojnou oslavou 200. výročia maglićského evanjelického kostola. Na slávnosti sa zúčastnili aj zástupcovia partnerského mesta Kirchheim unter Teck, čím sa potvrdilo, že medzi obyvateľmi Magliću a potomkami nemeckých osadníkov vznikli skutočné priateľské väzby.

Historický kontext dodáva projektu osobitý rozmer. Po druhej svetovej vojne boli nemeckí obyvatelia Bulkesa – či už dobrovoľne, alebo násilne – vysťahovaní, a po nich zostali prázdne domy i dedičstvo, ktoré sa dnes postupne obnovuje. Kostol v centre Magliću, ako aj nemecký cintorín, sú tichými svedkami tejto minulosti.

Obnovený kostol by sa mal stať nielen architektonickým, ale predovšetkým duchovným a kultúrnym symbolom porozumenia medzi dvoma národmi, ktorých dejiny boli kedysi bolestne rozdelené – a dnes ich opäť spája spoločná snaha o uchovanie pamäti a budovanie budúcnosti.

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

Náhodný obrázok

slovenske insitne umenie zo srbska

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus