Domovská

Kultúrna pamiatka alebo nechcená záťaž?

Kaštiele v Kulpíne sú jedinečnou pamiatkou s akou sa môže pochváliť málo miest. Zároveň sú symbolom historickej kontinuity nášho regiónu. Postavené v 18. a na začiatku 19. storočia, už dve storočia stoja ako svedok dejín, kultúrneho vývoja i spoločenských premien. Veľký kaštieľ (dokončený v roku 1826) o rok oslávi svoje okrúhle výročie – dvesto rokov existencie. A my, namiesto toho, aby sme sa pripravovali na dôstojnú oslavu tohto významného jubilea, musíme hovoriť o zanedbaní a chátraní. Kaštieľ je centrálnym objektom rozsiahleho areálu, ktorý tvorí spolu s Malým kaštieľom, historickým parkom a ozdobným plotom jedinečný kultúrny komplex. Už v roku 1970 bol celý areál uznaný ako kultúrny statok a od roku 1991 má status kultúrnej pamiatky veľkého významu. Znie to obdivuhodne, no realita je alarmujúca. Tento status by mal garantovať štátnu ochranu a systematickú starostlivosť. Mal by zaručovať, že sa s objektami nebude narábať svojvoľne, ale pod dohľadom odborníkov. V praxi to však znamená len jedno – nesmie sa robiť nič bez povolenia a tie sa ťažko dostávajú. A ak sa nič nerobí, nič sa ani nezlepší a ani nezachová.

 

Kultúrna pamiatka alebo nechcená záťaž?

 

Kultúrna pamiatka alebo nechcená záťaž?

 

Kultúrna pamiatka alebo nechcená záťaž?

 

Kultúrna pamiatka alebo nechcená záťaž?

 

Kultúrna pamiatka alebo nechcená záťaž?

 

Kultúrna pamiatka alebo nechcená záťaž?

 

Kultúrna pamiatka alebo nechcená záťaž?

 

Malý kaštieľ – starší z dvojice objektov, postavený koncom 18. storočia dnes slúži ako sídlo Miestneho spoločenstva a Miestnej kancelárie, teda verejných inštitúcií, ktoré denne navštevujú občania. No samotná budova je v alarmujúcom stave. Omietka opadáva, popínavý brečtan prerastá múrmi a korene zapúšťa až do interiéru, strešná konštrukcia sa rozpadáva a ohrozuje okoloidúcich – medzi nimi aj deti zo susednej predškolskej ustanovizne. Napriek tomu, že budova je už desaťročia funkčne využívaná, akákoľvek jej údržba je prakticky znemožnená bez zdĺhavých povoľovacích procesov zo strany Pokrajinského ústavu pre ochranu kultúrnych pamiatok a ďalších úradov. Čas však nečaká. A kaštieľ sa rozpadá pred našimi očami.

Nemožno nevidieť tragickú iróniu tejto situácie – verejná budova, v centre dediny, chránená štátom, no zároveň ponechaná napospas chátraniu. Aký je to štát, ktorý si nedokáže uctiť vlastné kultúrne dedičstvo? Kde sa stratila úcta k predkom, ktorí tieto objekty zanechali ďalším generáciám? Kde sú tie zložky štátnej správy a samosprávy, ktoré by mali niesť zodpovednosť?

Na druhej strane, existujú jednotlivci, ktorým osud kultúrneho dedičstva nie je ľahostajný. Tajomník Miestneho spoločenstva Dušan Plachtinský sa vo svojom voľnom čase pustil do záchrany toho, čo sa ešte zachrániť dá. Vyčistil zarastené priestranstvá, odstránil burinu a brečtan, ktorý nielenže poškodzoval fasádu, ale už ohrozoval aj samotnú statiku budovy. Takýto čin je prejavom hlbokej úcty k dedičstvu – osobnej iniciatívy, ktorá presahuje rámec povinností. No ani najlepšia vôľa jednotlivca nemôže nahradiť systémovú, odborne riadenú ochranu.

Očakávame preto od zodpovedných inštitúcií, aby preukázali rovnaký záujem, aký ukázal jeden občan. Ak sa ochrana kultúrnych pamiatok má naďalej spomínať v zákonoch a rozhodnutiach, nech to nie sú len slová na papieri. Nech sa stanú skutkami. Veľký i Malý kaštieľ v Kulpíne si to zaslúžia. A my ako spoločnosť to dlhujeme – sami sebe aj tým, čo prídu po nás.

Kultúrne pamiatky nie sú bremenom, ale bohatstvom. Ale len dovtedy, kým ich nezanedbáme.

Dvesto a viac rokov si zaslúžia dôstojnú oslavu, no aj dôstojnú starostlivosť.

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

Náhodný obrázok

slovenske insitne umenie zo srbska

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus