Domovská

Storočnica ženského spolku v Padine zaznamenaná v novej monografii

V nedeľu 1. júna sa v Slávnostnej sieni Miestneho spoločenstva v Padine uskutočnila prezentácia výnimočnej publikácie Z dejín storočného Spolku žien v Padine s osobitným dôrazom na obdobie 2003 – 2023. Monografiu pripravili a napísali bývalá predsedníčka Spolku žien Padiny Elenka Haníková a etnologička a knihovníčka Zdenka Obšustová, ktoré predtým, v roku 2019, ako spoluautorky vydali dvojjazyčnú knihu o tradičnom ženskom odeve Zachovajme od zabudnutia – Tradičný odev žien v Padine/Сачувајмо од заборава – Традиционална женска ношња у Падини.

 

Foto: Spolok žien Padina

 

Foto: Spolok žien Padina

 

Foto: Spolok žien Padina

 

Foto: Spolok žien Padina

 

Foto: Spolok žien Padina

 

Foto: Spolok žien Padina

 

Foto: Spolok žien Padina

 

Nová kniha je výsledkom dlhoročnej práce a dokumentovania histórie jedného z najvýznamnejších ženských spolkov vo vojvodinských slovenských prostrediach. Ako uviedla Elenka Haníková, v priebehu takmer poldruha roka zhromažďovali materiály, ktoré siahajú do samotných začiatkov spolku, založeného ako odbočka Ústredného spolku československých žien v Juhoslávii. Dôležitým zdrojom boli aj rodinné zápisky Fedora Popova, ktoré pochádzali od jeho starej mamy a mamy – v nich sa nachádzali zmienky o zakladaní spolku a jeho poslaní: vzdelávanie žien a mládeže prostredníctvom kurzov slovenského pravopisu, literatúry, matematiky, histórie, zemepisu, spevu či domácich prác.

Monografia je rozdelená do troch častí. Prvá zachytáva obdobie od založenia v roku 1923 až do zániku spolku v roku 1993. Vzhľadom na nedostatok archívnych dokumentov je táto časť skromnejšie spracovaná – autorky čerpali najmä zo starej tlače a kalendárov. Druhá časť sa venuje novodobej histórii od obnovenia činnosti Spolku žien 5. februára 2003 až po súčasnosť. Toto obdobie je dokumentované veľmi podrobne, keďže mali k dispozícii zápisnice, fotografie a priame svedectvá. Tretia časť publikácie predstavuje bohatú fotografickú prílohu.
„Zachytili sme skutočne každú akciu, manifestáciu, spoluprácu – všetko, čo padinské ženy za posledné dve desaťročia robili. Nech to zostane zapísané a nech sa vidí, čo hŕstka žien za tých 20 rokov dokázala pre uchovanie našej slovenskej kultúry, identity a dedičstva," zdôraznila Elenka Haníková počas prezentácie.
Spolok žien v Padine dnes združuje približne 20 až 30 členiek. Okrem práce na zachovávaní tradícií ponúka ženám priestor na priateľstvá, vzájomnú podporu a zábavu. Autorky vyjadrili nádej, že sa do jeho činnosti v budúcnosti zapoja aj mladšie generácie.
Obe knihy – o tradičnom ženskom odeve aj najnovšia monografia – vyšli v edícii Spolku žien v Padine a ako zostavovateľky sú pod nimi podpísané Elenka Haníková a Zdenka Obšustová. Ide o cenné príspevky k uchovávaniu kultúrnej pamäte a ženského dedičstva slovenskej komunity v Padine.
O knihe Zachovajme od zabudnutia – Tradičný odev žien v Padine/Сачувајмо од заборава – Традиционална женска ношња у Падини viac TU:
https://www.kulpin.net/o-kulpine/muzeum/22-aktuality/aktuality/10659-tradicny-odev-zien-v-padine

 

Katarína Pucovská

 

 

You have no rights to post comments

Náhodný obrázok

slovenske insitne umenie zo srbska

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus