Do výtvarného neba sa vo veku nedožitých 79 rokov pobral slovenský ilustrátor a grafik Vladimír Kardelis narodený 13. augusta 1944 v Kysáči. Vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, odbor – grafika, knižná ilustrácia a po skončení štúdií zostal žiť v Bratislave. Potom už do Kysáča viac cestovali jeho obrazy a ilustrácie ako on sám. Tvoril veľa a času mal málo. Moderná a postmoderná doba si vyžadovala náročnejší prístup k práci, preto na sebazdokonaľovaní musel stále pracovať. Ale pôvodné poslanie ilustrácie – obohacovať text o nový rozmer, znásobiť čitateľský zážitok a poznanie sveta – je tou trvalou hodnotou, ktorú dobrý ilustrátor musí zvládnuť. Aby úspešne ilustroval knihu maliar ju musí prežiť. A Vladimír Kardelis prežil, zažil, alebo zakúsil množstvo dobrodružstiev, získal veľa nových poznatkov a do srdca si naukladal veľa pekných chvíľ prežitých s imaginárnymi priateľmi – hrdinami prevažne detských kníh.
Michal Harpáň, Vladimír Kardelis, Ján Macák, Milan Súdi (foto archív Michal Madacký)
Na Vladimíra Kardelisa Kysáčania nezabúdali, ale ani on na nich. Zo svojimi prácami sa zúčastnil na 1. a 2. bienále kysáčskych akademických výtvarných a úžitkových umelcov, ktoré zorganizoval Michal Madacký. V roku 2011 v Galérii SND v Kysáči usporiadali výstavu akademických maliarov zo Slovenska, členov Slovenskej výtvarnej únie a Spoločnosti voľných výtvarných umelcov z Bratislavy. Michal Ďurovka o tom píše v monografii Kysáč 1773 – 2013, kde uvádza: „Na výstave pod názvom Krajinárske inšpirácie svoje obrazy, grafiky, ilustrácie a arttexty prezentovalo 23 umelcov a medzi nimi aj rodák z Kysáča Vladimír Kardelis, jeho manželka Viera Kardelisová a ich dcéra Katarína Kardelisová – Gaško."
Knihy, ktoré ilustroval a grafiky Vladimíra Kardelisa
Vladimír Kardelis bol naším najstarším akademickým grafikom. Už koncom šesťdesiatych rokov a v polovici sedemdesiatych rokov minulého storočia, okrem neho, štúdium grafiky v Bratislave ukončili aj Pavel Pop (1948-2019) a Jozef Klátik (1949). Do tej prvej generácii grafikov patria aj o niečo mladší výtvarníci vyškolení v Belehrade: Pavel Čáni (1953), Michal Kiráľ (1955- 1995) a Martin Kizúr (1957), ktorý už vyše tridsať rokov žije v Austrálii. V rámci slovenskej menšinovej kultúry v Srbsku je teda výtvarné umenie v médiu grafiky zastúpené takmer pol storočie. Uvádza Vladimír Valentík v katalógu k výstave Slovenská grafika v Srbsku, ktorú predstavil v Báčskom Petrovci, Novom Sade a Belehrade.
Pohrebná rozlúčka s Vladimírom Kardelisom bude v pondelok 6. 03. 2023 o 11.45 v Krematóriu v Bratislave.
Česť jeho pamiatke!
Katarína Pucovská
Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.
Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.
(úryvok z básne Môj pohreb)